Zrádné slunce: jak se nespálit a správně se chránit

žena na pláži, opalování

Užívat si letních slunečních paprsků je velice příjemné, sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, mají vliv na naši látkovou výměnu. S intenzivním slunečním zářením se nám prokazatelně zlepšuje nálada. Ale nezapomínejme, že slunce může být i zrádné a vážně poškodit naše zdraví. Jak tomu zabránit?

Paprsky UVA nebo UVB

Ultrafialové záření se skládá především z UVA a UVB paprsků. UVA paprsky nehřejí, ale pronikají hluboko do kůže, kde mohou v buňkách způsobit změny, které vedou ke vzniku nádorů, vrásek a pigmentových skvrn. UVB paprsky oproti tomu působí přímo na kůži, kde mohou způsobit její podráždění, spálení, puchýře nebo vyrážky. Intenzita záření kolísá a závisí například na denní a roční době, znečištění vzduchu apod.Jaký jste fototyp?

Každá pokožka se opaluje jinak, podle bezpečné doby, kterou můžeme strávit na slunci, aniž bychom se spálili se lidé člení na čtyři fototypy.

I. fototyp: velmi citlivá pokožka – vždy zrudne, nikdy nehnědne, přirozená ochrana kůže trvá 5 – 10 minut

II. fototyp: citlivá pokožka – vždy zrudne, hnědne jen málo, ochrana trvá 10-20 minut

III. fototyp: normální pokožka – občas zrudne, ale vždy dobře zhnědne, ochrana trvá 15-25 minut

IV. fototyp: odolná pokožka – nerudne, vždy snadno hnědne, ochrana trvá 25-35 minut

Ochrana proti spálení

Kvalitní opalovací přípravky poskytují ochranu proti oběma typům UV záření. Jakým faktorem se mazat? Podle vašeho fototypu si určíte, za jak dlouho se můžete spálit. Používejte faktor nejméně 25.  Počítá se to tak, že vynásobíte faktor přípravku na opalování maximální bezpečnou dobou, tj. u fototypu I. 10 minut. Při tomto faktoru a fototypu I. by vám ochrana krému měla vydržet přibližně čtyři hodiny.

Doporučené opalovací přípravky

U dětských opalovacích přípravků se na předních místech v testech kvality umisťují dražší přípravky, které jsou většinou i vodě odolné a koupit je můžete v lékárně, např. Daylong, Vichy, Eucerin, Avene nebo Bioderma. Voděodolnost přípravku je obzvláště u dětí, které běhají do vody a z vody každých 5 minut velmi důležitá. To ale neznamená, že přípravek ochrání vaše dítě po celý den, i tady je třeba počítat s opakovaným mazáním v průběhu dne. Pro dospělé jsou to pak krémy Piz Buin, Nivea Sun nebo Garnier Ambre Solaire.Děti a slunce

Děti vydrží třeba celý den na slunci, řádit v bazénu, ale večer to nemusí dopadnout dobře. Kromě dostatečné sluneční ochrany v podobě krému, čepice nebo kloboučku, hlídejte i dobu slunění, mezi 11. a 14. hodinou by děti neměly být na slunci vůbec, a kromě toho by se měly jít maximálně po třech hodinách zchladit. Třeba do domu na svačinku v podobě melounu. Při delším pobytu na slunci, zvláště u moře, oblečte dětem tričko, pro ochlazení klidně i mokré. Zamezíte tak intenzivnímu slunečnímu UV záření, které směrem na jih ještě stoupá, a navíc světlý písek a vodní hladina odráží nejméně čtvrtinu záření zpět.

Zásady mazání: ta správná ochrana proti slunci

Opalovací krémy nepůsobí okamžitě, měli bychom je aplikovat nejméně půl hodiny před tím, než se vystavíme slunci. A zvláštní pozornost při tom věnujte místům, která reagují na slunce citlivěji než ostatní. Na rty a jejich okolí můžete koupit speciální balzám, s ochranným faktorem, který rty ochrání. Krémem natřete i další citlivá místa jako jsou oční víčka, ušní lalůčky, hřbety rukou, chodidla.V každém případě si při pobytu na slunci hlídejte dostatek tekutin a pravidelné odpočinky mimo slunce.