Zkuste vaše vlastní domácí prostředky na hubení plevele!

Zkuste vaše vlastní domácí prostředky na hubení plevele!

Jednoduché domácí prostředky, které můžete vyzkoušet okamžitě:

  • Horká voda

Můžete využít horkou vodu přímo z rychlovarné konvice. Voda musí být opravdu vařící, aby měla účinek a také musíte přesně mířit, horká voda totiž spálí vše. Stejně jako u ostatních přípravků přikryjte ostatní rostliny kartonem, novinami nebo igelitem, aby se při aplikaci nedostal přípravek tam, kam nemá.

  • Igelit

Ve vedrech je také možné pečlivě zakrýt plevel igelitem. Rostliny se pod ním tzv. uvaří a pak můžete vše lehce vytrhat. Tento způsob se ale hodí pro horké letní dny, kdy se rostlina pod igelitem opravdu paří.

  • Líh

Tento způsob je trochu „voňavější“ než ostatní. Smíchejte dvě polévkové lžíce lihu s 250 ml (hrnkem) vody, Z rozprašovače pak stříkejte přímo na rostliny, ideální je tento prostředek na dlažby a další spáry, kde plevel útočí a velice špatně se likviduje.

  • Sůl

Plevel zasolte. Když rostlinky odříznete co nejvíce u země a odhrnete hlínu, zasypte zbytečky kořenů v zemi solí. Sůl ztíží další růst plevele.

Jak vyrobit domácí odplevelovač?

Namíchejte si sami a použijte v rozprašovači. Ideální je použití na dlažbě, při obrubnících, moc se nehodí použít mezi květinami nebo rostlinkami, které by měly zůstat v záhonku. Po použití plevel během několika dní vyschne a je možné ho vytrhat. Vyschlé jsou i kořeny, takže se nemusíte bát dalšího rozmnožení plevele. A navíc je tento roztok velice jednoduchý. Je vhodné ho nanášet během slunečných dní, kdy nehrozí déšť.

Na jeho výrobu budete potřebovat sůl, jar, ocet a vodu. Přiveďte k varu půl hrnku vody, přidejte sůl (nejlépe hořkou sůl – síran hořečnatý) přibližně jeden hrnek. Odstavte z varu a počkejte až se sůl rozpustí. Přidejte 3 hrnky octa a 1 dcl jaru nebo jiného prostředku na mytí nádobí. Vše nechte propojit. Vychladlé lijte do rozprašovače.  Jar v prostředku způsobí, že se na rostlině udrží, sůl se smíchá se zemí a ztíží další růst plevele. Ocet pronikne až do kořenů a vytáhne z nich vodu, tím je vysuší. Působí jako jiné herbicidy, ale je rozhodně méně škodlivý zdraví i přírodě.