Zdravé snídaně, které doplní energii na celý den

zdravá snídaně

Snídáte stále ten samý chléb se šunkou a sýrem? Vyzkoušejte alespoň jednou týdně něco nového, třeba kaše se superpotravinami, proteinové snídaně nebo nové pomazánky.Snídaně je základ dne. Vyvážená zdravá snídaně vám dodá potřebnou energii na celé dopoledne. Pro snídani je důležité, aby obsahovala proteiny, vlákninu a živiny. Přísun bílkovin (cca 20 až 30 gramů) v dopoledních hodinách vás nejen zasytí, ale také přispěje k udržení zdraví svalů a je také zdrojem energie. Vhodnou snídaní doplníte tělu živiny a nastartujete metabolismus.
Ovesné kaše, zdravé kaše
Snídaňové kaše jsou v poslední době velkým hitem a jsou vhodné jak pro fitness nadšence, tak i pro milovníky sladkých snídaní. Ideálně v sobě kombinují zdravé obilniny, mléko, ovoce a spousty semínek. Jsou tak bohaté na vlákninu, antioxidanty a můžete přidat i superpotraviny (třeba borůvky, goji, chia nebo konopná semínka). A semínka, jako jsou chia a další patří navíc do skupiny brain food, takže jsou ideální doplněk snídaně před těžkým dnem v práci.

Proteinové snídaně

Protein je základní potravou pro svaly, to proto, že se svalová tkáň v podstatě skládá jen z vody a bílkovin. Pokud zrovna nejste v tréninku a nenabíráte svalovou hmotu nebo nejste v redukčním režimu, dopřejte si proteinové snídaně jen občas. Pro správné fungování těla a zdravé stravování je ideální kombinovat proteiny se sacharidy. Pro proteinové snídaně nemusíte hned kupovat protein v prášku, stačí když využijete běžně dostupné potraviny a doplníte je zeleninou. Takovým příkladem proteinových snídaní je třeba vejce zapečené v avokádu, vajíčka se šunkou, cottage s arašídovým  máslem a chia semínky, tvaroh se skořicí, citronovou kůrou a konopnými semínky nebo omeleta se špenátem a kozím sýrem.

Tipy na snídaně

Zajímavou chuť má třeba avokádová pomazánka a je velice jednoduchá. Rozmačkané avokádo smícháte s trochou lučiny, ochutíte solí, pepřem, citronem a mažete na celozrnný chléb. Obložit můžete rajčátkem. Avokádo obsahuje vitamíny a příznivé mastné kyseliny.

Zajímavé pomazánky vykouzlí i hummus z cizrny nebo hrášková či pomazánka z šunky a cottage sýra nebo třeba tuňák s tvarohem. Možností je spousta, tak proč je nevyužít. Příprava většiny z pomazánek netrvá déle než 5 minut, a tak si je můžete ráno dopřát čerstvé. Nezapomeňte si k nim přidat zeleninu, pomazánku z šunky a cottage sýra doplňte ředkvičkami, tuňákovou třeba pórkem a hráškovou jen mátou.

Další snídaňové varianty

Snídat můžete i zdravé smoothie, lučinu namazanou na celozrnný chléb, doplněný zeleninou, kefír, zapečené tousty se šunkou a sýrem a mnoho dalších variant.

Co na snídani nepatří

Rozhodně byste měli vynechat extra sladké snídaně plné bílého cukru. A nejenom vy, ale i vaše děti. Slyšeli jste někdy o glykemickém indexu a jeho křivce? Ne? Tak velice jednoduše: čím je snídaně sladší nebo ze surovin s vysokým glykemickým indexem a není vyvážená, hrozí rychlý nástup energie, ale i stejně rychlý pokles. A brzy následuje hlad. Které potraviny jsou takto hladové? Bílé pečivo, sladké pečivo, rozvařená rýže, croisanty, sladká pití, ochucená mléka. A i všechny ty dětské cereálie, které mají ve 100 g cca čtvrtinu obsahu cukru (schválně si to doma odvažte, ať vidíte, co do sebe děti dostanou cukru v jedné misce „zdravé snídaně“). Glykemický index můžete snížit tím, že k snídani přidáte zeleninu nebo vyměníte bílý chléb za celozrnný, vynecháte sladké. Nemusíte se se všeho hned vzdávat, jen zkuste občas změnu, vaše tělo i mozek vám poděkují.