Zbyly vám velké okurky? Udělejte si z nich kvašáky!

Zbyly vám příliš velké okurky? Naložte je jako kvašáky!

Kvašená zelenina má pro lidský organismus velkou řadu výhod. Obsahuje totiž všechny prospěšné látky, které se varem většinou zničí, takže je výtečná v kombinaci s vařenými jídly. Také řadu živých prospěšných bakterií, které mohou pomoci s trávením, protože osidlují lidská střeva. Příkladem může být kysané zelí, které zvýší svou antioxidační kapacitu dvou až trojnásobně. Kysané potraviny jsou používané např. v tradiční české kuchyni je to právě kysané zelí a okurky, které pomáhaly udržet imunitu našich předků v pořádku.

Postup zvládne každý

Základem jsou pořádně umyté větší okurky. Některé recepty tvrdí, že se mají pokrájet na menší kousky, na kolečka nebo alespoň na půlky. Lépe tak do nich pronikne nálev. Pokud je míníte nakládat celé, alespoň je propíchejte. Předtím ale nezapomeňte okurky na několik hodin vymáčet ve vodě. Pokud máte čas, máčejte nejméně 3 hodiny. Mezitím si svařte nálev: na 1 litr vody dejte 4 dkg soli – nejlépe obyčejnou, bez přídavku fluoridů a jódu. Umyjte si také křen, vinné nebo višňové listy, kopr a připravte koření. Podle chuti můžete přidat bobkový list, nové koření nebo celý pepř. V některých receptech je uváděna i mrkev a cibule na kolečka, stejně jako při klasickém zavařování. Vymyjte si sklenice. Někdo rychlokvašky skládá do velkých sklenic nebo kameninových hrnců, někdo do menších s obsahem 0,7 litru. Do vybrané nádoby naskládejte okurky a přelijte je nálevem. Během hodiny okurky klidně dolijte, je možné, že se část nálevu vsákne. Okurky musí být zcela potopené. Můžete je zatížit stejným způsobem jako u přípravy kysaného zelí nebo jen překryjte igelitem a zagumičkujte. Nesmí dojít ke kontaktu se vzduchem. Nechte v místnosti kvasit 6 – 8 dní a poté zastavte kvasný proces tím, že okurky přesunete do chladné místnosti.

Kvašáky nebo rychlokvašky?

A je v tom vůbec nějaký rozdíl? Názory se různí kraj od kraje. Někde jsou totiž oba názvy pro jeden způsob přípravy a v jiných krajích se způsoby přípravy různí. Rychlokvašky se většinou krájí na kolečka či menší kousky okurek, zalévají se teplým nálevem a někdy se přidá i trocha cukru nebo chlebová kůrka pro usnadnění kvasného procesu. Celá fermentace pak probíhá při pokojové teplotě a takto připravené okurky vydrží maximálně 14 dní. Do té doby je musíte zkonzumovat. Oproti tomu kvašáky jsou zalévané studeným nálevem a kvůli konzervaci se do nich přidává i křen nebo křenové listí. Takto připravené vydrží až do jara, ale musí být po ukončení kvasného procesu uskladněné v chladu, třeba ve sklepě.