Zbavte se dotěrných sršňů! Jak na ně a co dělat s hnízdem?

Sršni! Doma je rozhodně nechcete, ale na zahradě loví další hmyz

Mít umístěné sršní hnízdo na terase nebo ve stodole, kde máte uskladněné sekačky na trávu nebo na stromě, pod kterým máte letní sezení, asi není příjemné nikomu. Ale sršni si nevybírají podle vás, kde si postaví hnízdo. A tak je každé místo nevhodné. Víte jak se ho zbavit ?

Nic pro alergiky

Sršeň, latinsky vespa crabro, je největší evropský jedovatý blanokřídlý hmyz. Je velice podobný vosám, jen má jiné zbarvení a také je daleko větší. Může dosahovat velikosti až 35 mm. V jeho hnízdě, které měří klidně až 80 cm v průměru, žije až 1500 jedinců. Dospělý jedinec se živí sladkou šťávou z květů, z ovoce, mízou stromů. Ale není to tak idylické, své larvy totiž krmí hmyzem – mouchami, můrami, vosami, včelami i pavouky a vážkami.

Doma je nechcete!

Podle babských rad vadí vosám a sršňům pach česneku nebo nafty. Hmyz pak prý sám hnízdo opustí. Ale můžete na ně nachystat i pasti. Nejznámější je plastová láhev, ze které ustřihnete horní třetinu, do spodní pak dáte sladké ovoce nebo sirup a horní třetinu pak do láhve vrátíte, ale zasunete ji obráceně. Mezi stěnami nesmí být mezera. Hmyz pak nenajde cestu ven a ve sladkém sirupu se utopí. Dalším známým odpuzovačem je ocet, resp. kyselina octová, kterou potřete rámy oken a prahy dveří. Zkusit můžete i směs citronové kůry, hřebíčku a chilli. Další variantou jsou samozřejmě mechanické zábrany: síťky do oken a také pečlivé zamezení přístupu sršňů k potravinám i odpadkům.Co když u vás mají základnu?

Nejbezpečnější je k likvidaci hnízda přivolat hasiče. Bohužel, pokud není bezprostředně někdo ohrožen na životě nebo není hnízdo na veřejném prostranství, nezasáhnou. V ostatních případech tak raději volte odbornou firmu z okolí, která se likvidací hnízd zabývá. Nejprve však hnízdo lokalizujte, aby byl zásah co nejjednodušší. Odborná likvidace stojí od 1500 Kč výše. I přes to jsou to velice účelně vynaložené prostředky a neměli byste nad přivoláním odborníků dlouho přemýšlet.

Na hnízdo nechoďte v kraťasech!

Sršní hnízdo můžete likvidovat i sami, postih za to nehrozí, na rozdíl od našich německých sousedů, kde jsou sršni chráněni. Nicméně byste vždy měli brát v úvahu velikost hnízda a tedy i možný počet nepřátel, který proti vám může stát. Vždy se pořádně oblečte a zabalte. Na těle by nemělo být jediné odhalené místo. I odborníci likvidují hnízda v ochranném obleku a kukle. Na likvidaci použijte postřik buď ve spreji nebo ve formě prášku. Sprej volte vždy speciální na vosy a sršně, ideálně s podchlazovacím účinkem, který hmyz zpomalí. Nastříkejte přímo do hnízda a okolo něj, ať má účinnost. Využíváte-li postřik ve formě prášku, musíte použít i vhodný přístroj, kterým hnízdo postříkáte. V tomto případě můžete být i dále od hnízda. V obou případech však nejprve raději zavřete všechna okna a dveře do budovy.

I přesto, že sršně obecně nikdo nemá rád, jsou to velmi užiteční tvorové. Věděli jste, že sršní parta dokáže během jediného dne zlikvidovat hmyz z okolí o váze až 1 kilogramu? A to už je tedy o dost otravných much a komárů méně.