Zázrak našich babiček: jedlá soda

Zázrak našich babiček: jedlá soda

Dezinfikuje, umyje, vyčistí, odstraní zažranou špínu. 11 skvělých použití jedlé sody v domácnosti.

Proti zažrané špíně

Vyčistí zažranou špínu v koupelně i kuchyni. Nasypejte sodu do solničky či pepřenky a jednoduše posypte místa, která chcete vyčistit. Pokud chcete výsledek ještě zlepšit, přidejte pár kapek tea tree oleje, který má antibakteriální účinky.

Čistí odpad

Jedlá soda v kombinaci s jablečným octem vyčistí odpad a odtok bez použití chemikálií. Do odpadu nasypte jedlou sodu a zalijte jablečným octem. Nechte 15 minut působit, po té zalijte horkou vodou.

Vyčistí hrnce i pánve

Nádobí namočte do horké vody s jedlou sodou. Po 15 – 20 minutách se uvolní připálené jídlo a usazeniny, které už snadno odstraníte.

jedla soda cisti hrnce

Vyčistí gril

Stejně jako pánve a hrnce směs horké vody a sody rozpustí usazeniny a skvěle vyčistí gril. Půžete použít i kombinaci sody a jablečného octa.

Hračky jako nové

Omyvatelné hračky omyjte roztokem 4 lžiček sody na jeden litr.

Aviváž

Už naše babičky používaly jedlou sodu místo aviváže. Prádlo je měkké a hebké.

Vyčistí koberce

Stačí jen sodou poprášit koberce, nechat 15 – 30 minut působit a pořádně vysát.

Stříbro

Na vyčištění stříbrných šperků nepotřebujete chemii, stačí hliníková fólie (alobal) a soda. Do hrnce vložte fólii, na kterou položíte stříbro. Zalijte vodou tak, aby stříbro bylo celé pod vodou a přidejte jedlou sodu. Nechte krátce povařit.

Boty bez zápachu

Nasypte trochu sody do svých bot. Přestanou se vám potit chodidla a navíc soda funguje jako přírodní deodorant.

Vodní kámen

Ze sody a vody vytvořte pastu, se kterou pomocí kartáčku vyčistíte sprchu od vodního kamene. Ve varné konvici nechte převařit vodu se sodou.

jedla soda vycisti zeleninuČistá zelenina

Pokud plánujete vařit zeleninu i se slupkou a bez loupání (brambory, kořenovou zeleninu atp.), sílu kartáčku na zeleninu umocní použití jedlé sody. Skvěle odstraní zbylou hlínu.

 

 

 

 

Foto: newhealthguide.org, nannyworld.co.uk, kellysluckyyou.com