Zazimování chaty: před mrazem, škůdci i zloději

zasněžená střecha

Někdo jezdí na chatu či chalupu celoročně, někdo se na zimu uchýlí do městského bytu a těší se, až se na jaře probudí příroda k životu a on si opět užije krásné dny na venkově.

Ať patříte k romantikům, kteří tráví na chalupě i zimní měsíce, nebo k těm druhým, je třeba chatu na zimu správně připravit. Pokud není stále temperován či obýván, mohli byste se při další návštěvě dočkat nepříjemných překvapení.


Síla mrazu

Zmrzlá voda dokáže roztrhat potrubí, nádrž, umývadlo či toaletu. Takže jako první opatření při zazimování chaty je nutné vypustit vodu ze všech systémů, které nejsou temperovány, nebo do nich přidat látku, která brání zamrznutí. Může to být nemrznoucí kapalina, kuchyňská sůl (na litr vody stačí dvě až tři polévkové lžíce), nebo denaturovaný líh (na 1 l vody několik centilitrů lihu).

Poměrně novou možností je připojení elektrických topných kabelů s termostatem, které se obtočí kolem potrubí nebo se vedou souběžně s ním. Termostat zajistí sepnutí topného kabelu při poklesu teploty pod 3 °C. Instalace je velmi jednoduchá a není třeba zvát odborníka.

Pokud zvolíte vypuštění vody ze systému, je třeba zajistit proti zamrznutí i vodoměr. Pokud nebude dostatečně zaizolovaný, může jej mráz zničit. Využít pro izolaci lze například polystyren, případně použít také topný kabel s termostatem.

Elektřina

Při zazimování chaty vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče a vypněte elektřinu, včetně hlavního elektrického jističe. V té souvislosti vykliďte a vymyjte lednici i další elektrické spotřebiče, například mlýnek na kávu, elektrický kráječ, pračku, troubu a podobně. Není pěkné na jaře zjistit, že jsme v troubě zapomněli zbytky od posledního oběda a v ledničce jogurt či mléko. Naopak doporučujeme kvůli hlodavcům nenechávat lednici či pračku otevřenou. Jarní umytí vodou s octem je jednodušší, než likvidovat hnízdo myší rodinky.

Ochrana potravin a textilu

S hlodavci souvisí především také ochrana potravin a textilu. Oděvy a prádlo, které máte uložené v šatních skříních, je při zazimování chaty nejlepší zavřít do moderních igelitových pytlů, z nichž vysajeme vzduch. Totéž můžeme provést s peřinami a dekami. Pokud necháváte textil ve skříni, protože během zimy budete chatu navštěvovat, vložte do skříní ochranné prostředky proti molům.

Zkontrolujte spižírnu a vyhoďte (nebo odvezte do města) všechny potraviny, které jste otevřeli a nespotřebovali. Ostatní potraviny, jejichž obaly jsou již otevřené, vložte do obalů ze skla, plastu či plechu. U trvanlivých potravin, jako je mouka, cukr, luštěniny a podobné, budete mít jistotu, že si uchovají svou kvalitu, případně je nenapadnou škůdci.

Nezvaní návštěvníci

V zimě se do opuštěných zazimovaných chat a chalup stěhují hlodavci. Otvory, kterými by se mohly myši a potkani dostat do chalupy, je třeba pořádně utěsnit, a to včetně podkrovních prostor. Na zem naklaďte pasti, případně jedy. Existují také elektronické odpuzovače škůdců, které generují silný, zpravidla ultrazvukový signál. Tyto signály jsou pro člověka neslyšitelné, ale pro škůdce slyšitelné velmi dobře, mohou generovat akustický tlak srovnatelný s intenzitou zvuku sirény policejního vozu.


Interiér

Utřeme prach, naleštíme nábytek, aby na něj nesedal prach. Čalouněný nábytek, případně větší kusy, je možné zakrýt potahy. Do místností zazimované chaty instalujte pohlcovače vlhkosti.

Exteriér

Doporučujeme prohlédnout střechu a přesvědčit se, zda někudy nezatéká, vyčistit okapy a svody, můžete i přikrýt komín, aby do něj nesněžilo. Odborníci doporučují v horských oblastech okapy odmontovat, aby je nestrhl padající sníh ze střechy.

Zvažte kompletní zabezpečení zazimované chaty proti zlodějům, nezvaným osobám, například formou pohybových čidel, alarmu, instalace mříží, bezpečnostních folií na okna a podobně.  Zavřete okenice a dobře zabezpečte všechny vchody. Nejsou to jen hlavní dveře, ale i sklepy, garáže, půdy či kůlna.

V dílně či kůlně uzamkněte vše, co se uvnitř uzamknout dá, nejlépe k podlaze nebo ke stěnám. Zamkněte i skříňky a zásuvky s nářadím, aby je případný zloděj nemohl využít. Samostatně zamkněte motocykl, jízdní kola, disky se sezonními pneumatikami. Opět poslouží zámek s kotvením do země.

Všechna tato opatření souvisejí s pojištěním nemovitosti, které by mělo být základem každého odpovědného majitele. Protože jistotu, že případné škody bude možné řešit s pojišťovnou, nenahradí žádná dobrovolná sousedská výpomoc, která bude objekt občas kontrolovat. Ani sousedé si totiž nemusejí uvědomit, když u vaší chaty v zimě zastaví traktůrek s vlekem, že vám nepřiváží dřevo, ale odveze třeba něco mnohem cennějšího.