Zásoba dřeva. Skládejte pečlivě, v zimě za to budete rádi.

dřevo na topení

Topíte dřevem celou zimu nebo potřebujete dřevo jen občas na zatopení v krbu nebo přitopení kamny? V obou případech je už nejvyšší čas dřevo pořídit a nachystat se na zimu.

Kde dřevo pořídit

Již připravené štípané dřevo můžete najít v nabídce benzínových pump nebo hobbymarketů. Pokud ale chcete více dřeva než na jedno zatopení v krbu, volte raději specializované společnosti. Mají v nabídce více druhů dřeva i ve více úpravách, většinou si kromě typu dřeva zvolíte i vhodnou velikost kusů. Nemusíte tak vše zkracovat motorovou pilou, ale dřevo vám dovezou již upravené na požadovanou délku. Můžete si objednat dřevo již naštípané, to se však vyplatí jen v případě, že nemáte možnost nebo sílu (např. starší lidé) si dřevo sami naštípat na menší kusy. V každém případě počítejte s časem potřebným k jeho vyschnutí.


Vysychání dřeva

Čerstvě vytěžené dřevo obsahuje až 50 % vlhkosti, proto musí být vhodně uskladněno, aby mohlo dostatečně vyschnout. Během dvou let dřevo vyschne a obsahuje pak jen 10 – 20 % vlhkosti. Každý typ dřeva vysychá jinak dlouhou dobu, obecně ale platí doba kolem dvou let. Ověřit si, že je dřevo dostatečně vyschlé můžete tím, že dáte polínko do igelitového pytle a přes noc ho necháte ležet. Pokud je druhý den zevnitř oroseno, je na topení ještě stále vlhké a měli byste ho nechat ještě vysychat.


Vhodné uskladnění

Dřevo určené k topení musí vysychat a k tomu napomůže i vhodné uskladnění dřeva. Jako vše při sušení potřebuje i dřevo dostatek vzduchu. Nenechávejte ho tedy vysychat ve vlhkých místnostech, ve sklepích, stodolách a také ho nepřikrývejte igelitem. Ideálním místem je polootevřený vzdušný přístřešek na té straně domu, kam vám alespoň pár hodin denně dopadá slunce. Také nezapomeňte dřevo něčím podložit, spodní vrstva dřeva by měla být 10-20 cm nad povrchem terénu. Dřevo skladujte již v naštípaných polenech a otočte ho kůrou dolů.


Spotřeba dřeva

Obecně se říká, že pokud dřevem pouze přitápíte (krb), ale jinak topíte např. plynem měla by vám přes zimu stačit malá zásoba, tj. 5 – 10 PRM (prostorových metrů) dřeva. V případě topení čistě dřevem spotřebuje přes zimu cca 15 – 25 PRM. Nejvyšší spotřeba až kolem 30 PRM vás čeká, pokud dřevem kromě vytápění i ohříváte teplou vodu. Rozdílnou spotřebu samozřejmě ovlivňuje i to jak máte dům připravený, tj. zateplení stěn, utěsněná okna, účinnost topeniště i to na jakou teplotu objekt vytápíte.


Jaké dřevo – měkké nebo tvrdé?

Všeobecně panuje názor, že je lepší topit dřevem tvrdým. Tvrdé dřevo ale nemá oproti dřevu měkkému větší výhřevnost, jen pomaleji hoří, poskytuje stabilní žár a to pro vás v praxi znamená to, že nemusíte chodit přikládat tak často.  Měkké dřevo rychleji rozpálí topeniště, dříve ale shoří. Je také levnější než dřevo tvrdé. Ideální je kombinace obou tvrdostí. Odborníci doporučují pořídit si měkké a tvrdé dřevo v poměru 1:3.