Zahradní houpačky pro děti i dospělé. V čem se na zahradě zhoupnout?

Zábava na zahradě nejen pro děti? Pořiďte si zahradní houpačku!

Houpací křesla a sítě

Závěsná houpací křesla mají mnoho podob od látkových po kovová se stojnou. Ty látková připomínají menší houpací síť a zavěšují se na strom či trám. Křesla, která disponují vlastní samonosnou oporou pak můžete postavit na zahradě či terase prakticky kamkoliv, kde to rovný povrch dovolí.

Houpací sítě známe už roky. V posledních letech ale zmizely staré klasické sítě a nahradily je moderní materiály. Zhoupnutí v takové síti je zárukou pohodlného odpočinku. Sítě se vždy připevní mezi dva trámy či stromy, ale své kouzlo mají i sítě s vlastní konstrukcí.

Zhoupnutí jako ze starých filmů

Klasické zahradní houpačky s kovovou konstrukcí, sedákem a stříškou proti slunci. Stále ještě se prodávají a na mnoha zahradách je najdete. Vejdou se na ně pohodlně k sezení až tři osoby a děti se na nich rády povalují v letním odpoledni. Samozřejmě je najdete i z moderních materiálů nebo ze dřeva. V této nové podobě jsou velice vkusným doplňkem zahrady.

Moderní designové zahradní houpačky

Připomínají trochu houpací síť na vlastní konstrukci, ale místo látky mají pohodlné lůžko a většinou i zastínění. Tělo se na nich pohodlně natáhne a kvalitní polstrování zaručí příjemný oddech. Můžete je pořídit i v širších variantách pro dvě osoby.

Co sledovat při pořizování?

Při nákupu sledujte prvně stabilitu. Už od podhledu a také po vyzkoušení by měla být houpačka pevná. Pokud se cítíte nejistě, raději ji nekupujte. Stabilitu houpačky ale také ovlivní povrch, na kterém je umístěna. Ideálně ji umístěte na pevný povrch, na trávě by po dešti nemusela být pevnost půdy spolehlivá. Dále je důležité podívat se na materiál samotné konstrukce, případně polstrování, ale také na materiál a pevnost jednotlivých spojů. Pozor na podezřele levné nabídky, mohly byste narazit na nekvalitní materiály, které vám i vašim dětem mohou způsobit i zranění.
Dalším faktorem je nosnost. Ta vám napoví, zda se jedná o houpačku pro dítě nebo i dospělé. U houpaček pro více osob pak vybírejte ty s nosností až do 250 kg, můžete na ně pohodlně usednout ve více lidech nebo s neposednými dětmi.  Důležitá je i šířka sedací plochy. Houpačku pořádně vyzkoušejte. Ostatně postel také nekupujete bez otestování. Musí být pohodlná a nesmíte mít pocit, že při zhoupnutí padáte.

Houpačky s kovovou konstrukcí nejsou nijak náročné na údržbu, jen před deštěm musíte schovat měkké polštáře, kterými je houpačka vyložena. Dřevěné materiály pak bývají na údržbu náročnější, je třeba je natírat či impregnovat. Ale pokud máte na zahradě vzrostlý strom, nemusíte nic složitě vymýšlet, stačí prkno a provaz. A nejjednodušší houpačka je na světě.