Zahrada na podzim. Jak správně prořezat ovocné stromy?

ovocný sad

Ještě jste letos nestihli prořezat zahradu? Ostatní dřeviny ne, ale ty ovocné a některé okrasné keře si podzimní sestřih vyžadují. U starších stromů ořezejte suché, odumřelé nebo nemocné větvě. Mladým ovocným stromům se při podzimní výsadbě zkracují větve i kořeny.

Proč byste měli prožezávat?

Důvod je jednoduchý. Větvemi obtěžkané stromy nemají sílu čerpat dostatek světla, které je nepostradatelné pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Starším stromům odlehčíte. Omladí se a odstraní možné zárodky nemocí.

Na podzim se sází mladé ovocné stromky. Ty by měly zvládnout ještě před zimou dobře zakořenit. Proto je při výsadbě dobré rovnou zastřihnout větve i kořeny. Lépe se ujímají.

Některé keře by bez podzimního střihu dokonce zahynuly. V tomto období natahují mízu zpátky do kořenů, a když se neostříhají, mohou uhynout. Je třeba si vyčkat na správný čas. Ten přijde, když začnou žloutnout, ohnou se jim stonky k zemi nebo začnou tvořit semena. Krátit je můžete až o 1/4 jejich velikosti. Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky v zahradnictví. Každá rostlina si vyžaduje specifický řez.Další na řadě jsou živé ploty. S těmi počkejte do podzimu. Zkracují se pouze listnaté živé ploty. Dělá se to proto, aby se předešlo jejich uhnívání, kdyby se v nich nahromadila vlhkost. Z živého plotu také pravidelně odstraňujte veškeré listí napadané z okolních stromů, aby měl plot dostatek čerstvého vzduchu. Nezapomeňte ani na odumřelé listy na keřích a travinách.

Druhy řezů, o kterých byste měli vědět

Existuje několik druhů řezů. Jaký typ zvolit, záleží i na stáří stromu.

  1. U mladých stromků od 2 do 5 let se po výsadbě provádí takzvané výchovné řezy. Těmi se zkracuje hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví.
  1. Udržovací řez je určen pro stromy zralé, které jsou v plné plodnosti. Odstraníte jím nevhodné výhony a větve. Podpoříte tak úrodu a fyziologickou vyrovnanost ovocného stromu.
  1. Zmlazovací řez je určený pro staré a zanedbané stromy, které přestávají plodit a potřebují povzbudit. Prořezáním poškozených, přehoustlých větví jim navrátíte vitalitu a prodloužíme životnost.

Postupujte obezřetně a myslete na to, že…

Pokud zkrátíte větve na jarní délku a rostlinu poškodí mráz, nebudete mít žádnou rezervu, abyste to mohli na jaře opravit. Odborníci proto doporučují ořezávat na podzim s citem. Dodatečně můžete stromy dořezat na jaře.

Větve, které nesou ovoce, jsou zpravidla šikmé, proto si pro prořez vybírejte větve rostoucí kolmo vzhůru. Ty pak seřízněte v místě rozvětvení, hned za větevním kroužkem, což se týká i výhonků, které se kříží nebo rostou přímo dolů.

Řezné rány větší než 3 cm musíte ošetřit speciálním stromovým balzámem. Vyhnete se tak napadení možnými chorobami.