Vysavač. Myslíte si, že čím vyšší příkon, tím lépe? Rozhodují jiné parametry!

Vysavač

Od 1. září 2017 se na základě rozhodnutí Evropské komise nesmějí prodávat vysavače s příkonem vyšším než 900 W. A spotřebitelé jsou zklamaní, že již nemají možnost zakoupit účinný vysavač. To, že vyšší příkon se rovná vyšší výkon, je však jeden z tradičních omylů, které si veřejnost předává.

Výrobci a prodejci sice rádi při prodeji vysavačů poukazují na počet wattů, tedy příkon, avšak ve skutečnosti podle tohoto parametru nepoznáte, který přístroj bude vysávat lépe. Pojďme se podívat, jak to ve skutečnosti s příkonem a výkonem je a které vlastnosti jsou u vysavače nejdůležitější.

Základní informace na štítku

Se zákazem spotřebičů s příkonem nad 1 600 W v roce 2014 přibyla prodejcům povinnost označit vysavače energetickými štítky. Z nich se můžete dozvědět, jaký je příkon vysavače, účinnost při vysávání tvrdých podlah a při vysávání koberců. Na štítku také najdete roční spotřebu energie, třídu emisí prachu z vysavače a údaje o hlučnosti přístroje. To však dostatečně nevypovídá o kvalitě vysávání.

Příkon znamená, kolik vysavač spotřebuje elektrické energie. Avšak pojmem výkon rozumíme sací výkon, který je závislý především na vysávaném povrchu. Sací výkon většinou představuje 20–38 % příkonu, a je tedy mnohem důležitější, než příkon. Výše příkonu se ještě zvyšuje u nových, tzv. zelených vysavačů, které díky kvalitní konstrukci dosahují vyššího sacího výkonu při podstatně nižším příkonu. Konstrukce je tedy často mnohem důležitější, než energetické hodnoty uváděné na štítku.

Sací účinnost

Nejdůležitějšími prvky kvalitního vysávání je řešení sacího kanálu hubice a zajištění stabilního vedení sací plochy po vysávané ploše, a to vše se pojí i s konstrukcí těla vysavače. Pokud není zajištěna kvalita sání, nedosáhnete dobrého vysání, ani kdyby byl výkon motoru jakkoli vysoký.

Sací účinnost mohou zvýšit rotační kartáče, avšak pouze u vysávání prachu a nečistot z koberců. Jejich použití na tvrdých podlahách je zbytečné, takže je ideální při koupi vysavače s rotačním kartáčem myslet na to, aby měl výměnné prvky pro různé druhy podlahových krytin.

Prach

Mnoho prodejců a výrobců dnes „skloňuje“ HEPA filtr jako ideální řešení pro alergiky. Avšak ani ten není všemocný a nejdůležitější. Pokud totiž najdete uvnitř vysavače na stěnách prach, znamená to, že filtry špatně těsní a je úplně jedno, jaké filtry to jsou.

Papírový prachový filtr, tj. sáček, je prvním filtrem vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za ním následují zpravidla filtry před a za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače do okolního prostředí. Vrstvy papírového filtru –sáčku – se započítávají do celkové filtrace vysavače, takže pokud je sáček u jednoho vysavače dvouvrstvý a u druhého třívrstvý, okamžitě naskočí jeden filtr navíc a zákazník si myslí, že kupuje účinnější přístroj.

Nemusí však ani tak záležet na počtu filtrů, ale především na jejich uložení a – opět se dostáváme ke stejnému faktu – na konstrukci těla vysavače, aby kolem filtrů neproklouzla žádná prachová částice zpět do prostoru. Vzduch, který nese prach, musí při průchodu filtry překonávat značný odpor. Objeví-li se jakákoliv netěsnost, využije ji, obejde a dostane se zpět do místnosti.

Může plný sáček za špatný výkon?

Při úklidu domácnosti určitě ne. Prach a běžné nečistoty, jaké se vyskytují v každé domácnosti, prachový sáček pojme, aniž by vysavač začal pracovat hůře. Je však třeba mít na paměti, že vysavač pro domácnost by neměl být používán při vysávání jiných materiálů, jako například odpadu při stavebních a rekonstrukčních pracích a podobně. Pokud se tak stane, výkon může skutečně klesnout. Na takový úklid bychom měli používat tzv. průmyslové vysavače, které jsou k těmto účelům konstruovány.

Autor: Michaela Havlová