Jak vybrat matraci: typy matrací a jejich výhody i nevýhody

postel

Na trhu je řada různých typů matrací, výrobci si je rádi označují pěknými názvy a je tak těžké se v nich orientovat. Ideální je podívat se přímo na složení, díky kterému snadno rozklíčujete, o jaký typ matrace se jedná.

Každý materiál má své individuální vlastnosti, které vám mohou a naopak nemusí vyhovovat. Podívejte se na jejich přehled.

Z jakých typů matrací dnes můžeme vybírat?

  • Matrace z RE pěny
  • Latexové matrace
  • Matrace z PUR pěny
  • Matrace ze studené pěny
  • Matrace z „líne“ pěny
  • Lamelové matrace
  • Sendvičové matrace
  • Pružinové matrace
  • Taštičkové matrace

Matrace z RE pěny

Hned po obyčejném molitanu je nejčastějším použitým materiálem pro výrobu matrací. Oblíbená je především pro svou tvrdost a nízkou cenu, výrobky z ní patří k těm nejlevnějším v kategorii. Nejčastějším problémem je její neprodyšnost (špatné vysychání vlhkosti způsobující rozvoj plísní) a ne zcela jasné složení ve spojení s lepidlem, které u mnohých může vyvolávat podráždění. Není tak vhodná pro alergiky.

Co je RE pěna?

Jedná se o recyklát, RE pěna je rozemletá recyklovaná pěna, spojená s lepidlem a následně slisovaná do své podoby. Pro tvé tepelně izolační vlastnosti je využívána hlavně ve stavebnictví.

Latexové matrace

Matrace z latexu se vyrábí z přírodního nebo syntetického latexového materiálu. Výhodami latexové matrace je vysoká tvarová stálost, střední tvrdost a bodová elasticita. Díky své buněčné struktuře je latexová matrace velice dobře odvětraná a zajišťuje dostačující cirkulaci vzduchu, je tedy ideální pro astmatiky a alergiky. Ortopedické vlastnosti latexové matrace se nejlépe projevují v kombinaci s hustým lamelovým roštem.

Pro nové latexové matrace je typické, že vydávají latexový zápach, který se po několika týdnech vytratí. Drobnou nevýhodou je, že kvůli oxidaci materiálu mají omezenou životnost, proto matrace postupem času tvrdne a drolí se.

Matrace z PUR pěny

Nejčastěji se s ní setkáme pod názvy jako PUR pěna, PUR, polyuretanová pěna, jedná se o známý a tradiční molitan. Hlavními výhodami PUR pěny jsou pružnost, tvarová stálost, cenová dostupnost. Matrace z PUR pěny jsou vyráběny buď z jedné vrstvy PUR pěny, nebo z více vrstev různých druhů PUR pěn, které jsou položeny, či slisovány na sebe – čímž dostávají matrace variabilní tvrdost. Provětrání je zajištěno profilací jader pro ideální odvětrání celé matrace. Hodí se pro občasné využití například pro víkendová nebo sezónní sídla.

Matrace ze studené HR pěny

Studené pěny se někdy označují jako HR pěny (z anglického High Resilience, tzn. vysoce pružné). Matrace ze studené pěny se vyrábějí za studena s pomocí vodního tlaku. Disponuje dobrou elasticitou i při vyšší objemové hustotě. Díky buněčné struktuře má HR pěna dobrou prodyšnost a snáze vyrovnává teplotní rozdíly. Ideální pro ty, kteří hledají tvrdou či středně tvrdnou matraci.

Matrace z líné pěny

Líná pěna je směs PUR a HR pěny. Tímto spojením vzniká kombinace vlastností, díky kterým je matrace vhodná pro podporu páteře a při dlouhodobém ležení nezpůsobuje proleženiny v takové míře jako jiné matrace a má dokonce pozitivní vliv na prokrvení. Termoaktivní schopnosti pěny zaručují přizpůsobení se lidskému tělu.

Vzhledem k vyšší cenové náročnosti je líná pěna kombinována s jinými typy pěn, nejčastěji s PUT a HR pěnou. Při výběru matrace z líné pěny bychom měli sledovat výšku její vrstvy v rámci celé matrace.

Lamelové matrace

Lamelová matrace se skládá z ortopedického lamelového roštu, nosníků a roznášecí vrstvy, resp. systémem lamelových částí a pružného jádra. Je vhodná pro podporu páteře, dobře kopíruje její tvar a poskytuje stabilní podporu, takže při spánku nedochází k prohýbání páteře.

Sendvičové matrace

Nejedná se o typ použitého materiálu, ale o označení toho, že matrace je kombinací různých materiálů, které se pro matrace používají a jsou poskládány sendvičovým způsobem na sebe. Dosahuje se tak kombinace různých vlastností v jednotlivých místech matrace, které mohou mít rozdílnou tuhost. Tuhost může být také variabilní při otočení matrace. Sendvičové matrace mají střední až vysokou tuhost.

Pružinové matrace

Střední vrstva matrace je tvořena zabudovanými pružinami, okrajové vrstvy jsou vyrobeny z různých materiálů. Pro pružinovou matraci je vhodné použít pevný rošt.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou podtypem pružinových matrací. Jejich jádro je tvořeno velkým množstvím pružin uložených v textilních pouzdrech. Výhodou oproti pružinovým matracím je větší počet pružin, a tím i lepší rozložení váhy na matraci. Matrace jsou velmi vzdušné, proto jsou vhodné pro alergiky.