Jak vybrat LED žárovku. Co byste měli při výběru zohlednit?

moderní interiér

Klasické žárovky jsou již zastaralou záležitostí. Nejsou úsporné, a proto se často nahrazují jinými světelnými zdroji. Pokud chcete zvolit LED žárovku, je třeba myslet hned na několik základních věcí.


Výhody LED žárovek

Než se pustíme do srovnávání jednotlivých typů, měli bychom si říci, proč se vlastně vyplatí investovat do LED žárovek. Nejpodstatnější výhodou je úspora energie, které můžete pomocí LED osvětlení dosáhnout. LED žárovky ušetří až 90 % elektrické energie oproti vláknovým žárovkám.  Není to zdaleka jediná výhoda. Tou další je dlouhá životnost. Kvalitní LED žárovky mohou svítit i mnoho let.

Výkon a světelný tok

Které jsou ty pravé? Při výběru LED žárovek je důležitý výkon a světelný tok. Tento poměr je udáván v hodnotách lm/W. Podobně zásadní je i materiál, ze kterého je žárovka vyrobena. Levné žárovky zpravidla nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo a přehřívají se. To je důvod, proč s postupem času začínají jednotlivé čipy černat a žárovky díky tomu odcházejí.

Jak se orientovat v paticích

Dalším měřítkem je patice. Je to zjednodušeně řečeno konec žárovky, který slouží k uchycení a napájení. I těch existuje celé spektrum. Jsou nejen různé druhy, ale i tvary. Bude tedy záležet, jaký závit měla vaše stávající žárovka, zda úzký či široký.

Svítivost

Svítivost, tedy počet Watů. Jak s ní zacházet? U klasických nebo „úsporných“ žárovek je watáž označena spotřebou, tedy 40, 60, 75 nebo 100 W. LED osvětlení nabízí stejnou intenzitu svítivosti, ovšem s mnohem menší spotřebou elektrické energie. To je jedna z jejich zmiňovaných výhod.

Důležitým ukazatelem je poměr výkon x lumeny. 10 W žárovka může mít světelný tok až 1100 lm. Zároveň to však může být i 800 lm. To je důvod, proč byste měli při výběru porovnávat kromě ceny žárovek a jejich výkonu i světelný tok (lm).

Barva světla

Pak se zaměřte na barvu světla. Většinou máte na výběr ze 3 barev. Teplá bílá, neutrální bílá (denní) a studená bílá. Každému se může líbit jiná barva, většině lidí však vyhovuje teplá bílá nebo bílá barva. Záleží i na typu místnosti, kam žárovka půjde. Pro různé typy místností jsou vhodné různé typy osvětlení.


Úhel svitu

Světlo může být vyzařováno pod různým úhlem. Měli byste si uvědomit, že např. bodové žárovky mají malý vyzařovací úhel. Ale výhodou je, že konkrétní místo osvětlí více. Naopak do svítidel na zdi nebo na stropě se více hodí žárovky s širokým úhlem svitu. U typu, který se zavěšuje, stačí úhel 180°.

Kolik ušetříte?

Nyní se nebavíme o tom, kolik ušetříte za nákup LED žárovky, ale o úspoře jako takové. Každá varianta LEDky má jinou spotřebu energie. Na specializovaných serverech můžete najít speciální kalkulačky úspor, kde snadno zjistíte, kolik ušetříte oproti klasické žárovce s konkrétním typem LED žárovky.