Vrátka a branky. Myslete na ně, jsou naší vizitkou

domovní branka

Vrátka, branky a ploty jsou takovou hranicí našeho soukromí. Oddělují svět veřejný od toho našeho. Jsou také naší vizitkou. Je dobré na ně nezapomínat.

Vzhled a charakter vrátek, branky, velkých vrat i plotu může návštěvníkům hodně napovědět o povaze majitele, o jeho vztahu k okolí. Jsou vlastně takovou naší první vizitkou, ještě než návštěva vstoupí do domu. Mohou hostům podat vstřícnou ruku, lákat a vítat návštěvníky, nebo je naopak odrazovat (taková velká masivní vrata jistě svědčí o mnohém).

Jak vybrat branku

Branka by měla samozřejmě pěkně vypadat, ale při její volbě musíte brát v úvahu i funkčnost, praktičnost a vaše priority. Kdo v domě bydlí? Máte-li malé děti, psy či jiná zvířata, musíte jim uzpůsobit i oplocení tak, aby ho nemohli přeskočit či přelézt, vrátka pak volte taková, aby nešla dětem otevřít (nejlépe s bezpečností pojistkou). Máte-li pěknou zahradu, kterou se chcete pochlubit, určitě ji nebudete schovávat za vysoká vrata a plot. Ty spíše zvolí ti, kteří mají rádi soukromí, klid a od vrat očekávají především bezpečnost.Jiné využití branek

Vrátka a branky nejčastěji oddělují soukromý pozemek (příchod k domu od ulice). Lze je však šikovně využít i jinde. Můžete s nimi oddělit různé části zahrady – třeba užitkovou část od okrasné, dětský koutek na hraní od zbytku zahrady apod. Kromě užitkové funkce však mohou získat jen funkci dekorativní. Dřevo se dá navíc na zahradě kombinovat i s popínavými rostlinami, na zelenou branku pak může navazovat například stinné loubí.

Typy vrátek a materiálů

Velice oblíbeným a dobře kombinovatelným materiálem je dřevo. Dřevěné branky mohou vypadat úžasně, navozují rustikální atmosféru, nejsou však až tak praktické. Kovová vrátka jsou oproti tomu pevnější, dají se snadno opravit a natřít. Mohou samozřejmě vypadat efektně (některé mříže jsou vskutku malým uměleckým dílem), kovová masivní vrata však také dokáží dobře ochránit vstup na pozemek. Tyto materiály se dále dají kombinovat třeba s cihlami či pletivem. Méně časté už jsou plasty. Velice zajímavě vypadají i „zelené branky“, kdy většinou dřevěný základ se nechá zarůst popínavými rostlinami.

Slaďte branku s plotem!

Aby celkové oplocení pozemku vypadalo efektně, měl by se udržet jednotný styl plotu i vrátek. Dobře se dá například kombinovat: cihly – dřevo (cihlový plot a vrátka z trámů nebo latěk), dřevo a dřevo (vše v jednom stylu a z jednoho typu dřeva), kámen – dřevo (kamenná zídka a dřevěná branka), kov – kov (opět jeden styl a materiál), kámen – kov (kamenná zídka a kované mříže).

Kromě jednoty stylu by měla být zachována i jednota barev. I ty se samozřejmě dají vhodně kombinovat, ale neměly by „bít do očí“. Pakliže nezachováte úplnou barevnou jednotu, je lepší použít kontrast, než kombinovat odstíny téže barvy. Celkové oplocení by mělo být v souladu i s domem a zahradou. Zvolit k dřevostavbě kovový plot asi nebude nejlepším řešením.

Nezapomeňte

Každá branka či vrátka by měly mít pevné zakotvení (například betonové patky) a kvalitní závěsné panty. Jestli zvolíte bezpečností či obyčejný zámek, nebo necháte vrátka jen zaklapovací – to záleží na jejich funkci. Branka by se měla vždy otevírat dovnitř, tomu uzpůsobíme i její konstrukci. Nežádoucímu vysazení vrátek můžete zabránit tím, že závěsně čepy osadíte tak, aby směřovaly proti sobě. Ostatní už je jen na vás, na vašem vkusu, požadavcích a potřebách.