Venkovní designové koberce jsou trendem letošního léta! Položte koberec na terasu

Venkovní koberce jsou trendem letošního léta! Položte koberec na terasu

Venku v každém počasí

Když se řekne kusový koberec, každý si představí materiál, který je možné udržovat v dobré kvalitě pouze v interiérech. Ale díky moderním výrobním metodám a materiálům můžeme mít podobné koberce na terase či v zahradním altánu, aniž bychom se báli deště, hrubších nečistot, nebo dokonce sněhu a mrazu. Koberce pro venkovní použití se vyrábějí z vláken polymeru, a tak nabízejí možnost odolného a prakticky bezúdržbového povrchu po celý rok. V podkladu jsou dokonce drenážní otvory, aby jimi mohla odtékat voda

Nechtějte jen nahradit trávník

Donedávna byla ke koupi pouze tzv. umělá tráva – zelený koberec, buď hladký, nebo s různými výškami vlasu. Ale tato doba je již dávno pryč. Nemusíte mít pocit, že nahrazujete trávu – ta je kolem v přírodě, na zahradě nebo louce. Proto výrobci těchto koberců sáhli po nových odstínech, a tak si můžete vybrat tyto jednoduché krytiny v barvách od růžové, přes fialovou a tyrkysovou až po limetkovou. Navíc je možné si objednat různé tvary. Prodejce je schopen vystřihnout jakýkoli tvar či rozměr a na přání zákazníka také obšít. Můžete si tak vytvořit například sadu velkého koberce s malými koberečky, a tak designově dotvořit svůj venkovní prostor. Cena takových koberců se pohybuje od jednoho do sedmi set korun za metr čtvereční, přičemž platí, čím nižší vlas, tím levnější.Jako v obýváku

Jsou prakticky k nerozeznání, ale můžete je mít v exteriéru. Horkou novinkou jsou venkovní kusové koberce, které od těch v obýváku prakticky nerozeznáte. Rozdíl tam ovšem je, ale především v odolnosti a materiálu. Venkovní koberce jsou UV stabilní, aby na přímém slunci brzo nevyšisovaly a neztratily svou barevnost, a jsou také vyrobeny z umělých voděodolných vláken, takže například po takové průtrži mračen rychle uschnou. A nejen po dešti. V případě zašpinění stačí obyčejná čistá voda, případně mýdlový roztok, rýžové koště a koberec je během pár minut čistý a brzy suchý.

Jakákoli barva i vzor

Již standardní jsou koberce, které imitují tkané předložky do předsíně, různé indiánské vzory, kostky a další geometrické vzory, často ve velmi výrazných barvách na tmavém podkladu, který vytváří zajímavý kontrast. Také si můžete vybrat z perských vzorů, avšak co jiného by mohlo být vhodnější na zahradu, než vzory z říše rostlin. Květiny, stromy, listy v různých variantách, ale také ve formě 3D efektů můžete mít kusové koberce jako trávníky, oblázky, dřevo a mnoho dalšího.

Ani děti nepřijdou zkrátka. Pro ně můžete na část terasy, vyhrazené hrám, pořídit koberec, na němž si budou rády hrát. Donedávna byly tyto koberce s napodobeninami deskových her, či dokonce plánky měst, farem a křižovatek také určené pouze pro interiéry. Dnes je výrobci vyrábějí navíc z vláken určených pro venkovní použití, a tak při odpočinku můžete zároveň dohlížet na hry svých dětí. Nebo se s nimi pustit na zemi do napínavé soutěže.

Pozor na podklad!

Jediné, na co je třeba dát pozor při použití kusového koberce venku, je podklad, na který koberec pokládáte. Pokud bude ležet například na hladké dlažbě, lze předpokládat, že pokud není zatížen nábytkem, bude „klouzat“. Proto je třeba použít – stejně jako v interiéru – protiskluzovou podložku, která udrží koberec na svém místě.