Vánoční romantika: advent v evropských městech

vánoční perník

Věnujme alespoň jeden adventní víkend odpočinku a romantice. Zajet si do některého z blízkých měst v zahraničí může být právě tím, co dodá předvánočnímu času kouzlo a chvilky radosti. Díky poloze naší země v centru Evropy můžeme vyjet jakýmkoli směrem, abychom se potěšili vánoční náladou našich sousedů, nasáli atmosféru vyzdobených měst a historických památek, ochutnali tradiční krajové speciality, a třeba i nakoupili malý dárek. Vybrali jsme pro vás několik míst, kde se budete cítit jako v pohádce.


Adventní trhy Budapešti

Vánoční trhy v Budapešti se řadí mezi nejkrásnější a největší v celé Evropě. Nenajdete je na jednom místě, ale jsou rozprostřeny na několika blízkých místech v centru města. Ústředním bodem je náměstíčko před bazilikou svatého Štěpána a jen 250 metrů od něj se na náměstí Erzsébet tér nacházejí další stánky. O dalších zhruba 100 metrů dále uzavírá pomyslný trojúhelník nejtradičnější místo budapešťských vánočních trhů, náměstí Vörösmarty tér. Stánky ale stojí také ve všech přilehlých ulicích. Zboží, které prodejci nabízejí, je tradiční a kvalitní. Prodávají se pouze originální výrobky a prodejci jsou vybírání zvláštní komisí. Vaše smysly potěší nejen koledy a krásná výzdoba, ale také místní gastronomie, a tak ochutnáte opravdové maďarské speciality.

A plni vánoční nálady můžete projít centrem Budapešti a prohlédnout si Královský palác, Matyášův chrám či Rybářskou baštu, nebo navštívit městskou tržnici, kde zakoupíte řadu gastronomických lahůdek, jimiž obohatíte sváteční stůl. A před odjezdem si možná ještě zajdete do termálních lázní, a tak využijete pobyt také k relaxaci, která v mrazivých dnech přijde opravdu vhod. Trhy v Budapešti jsou v provozu od 10. 11. do 31. 12. 2017.

Vánoční Vídeň

Trh před vídeňskou radnicí s více než 150 stánky láká už přes tři desetiletí. Ale jak je tomu ve velkých městech, i na dalších místech na vás čeká nádherná atmosféra. Můžete zajít na Karlsplatz, do palácových zahrad Belvederu, kde jsou trhy s rukodělnými výrobky a rakouskými specialitami, nebo do Schönbrunnu na novorenesanční trhy, kde budete obdivovat tradiční řemesla, nakoupíte ručně vyráběné vánoční ozdoby a zaposloucháte se do vánočních koncertů, zatímco vaše děti zaměstnají vánoční dílny. A vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz již čeká s více než 70 stánky s řemeslnými výrobky. Všude probíhá bohatý doprovodný program, který dodá návštěvě tu správnou adventní náladu. Nemohou chybět ani rakouské gastronomické speciality, a tak si vychutnáte punč, silné svařené víno, pečené kaštany, klobásky, nebo skvělý chléb se slaninou nebo škvarky.Vídeň je město historie, a pokud zde strávíte celý víkend, určitě navštivte Štěpánský dóm, Hofburg či muzeum Albertina (až do 7. ledna 2018 tam můžete zhlédnout například obrazy Raffaela). Vánoční trhy ve Vídni trvají do 23. 12. 2017.

Regensburg

Regensburgské vánoční trhy probíhají také na několika místech: hlavní trh je na náměstí Neupfarrplatz, Lukréciin trh uměleckých řemeslníků na náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt a romantický vánoční trh najdete na zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu v podobě vánočně vyzdobené a do příjemných světel zahalené vesničky. Na všech trzích potkáte především umělecké řemeslníky.  Jejich vlastnoručně vyrobené zboží je rozmanité a vhodné i pro ty nejnáročnější zájemce: keramika, sklo, textilie a dřevo, drahé i obyčejné kovy, kůže, vosk a papír – to vše se používá k výrobě originálních dárků s vysokou uměleckou hodnotou. Své tradiční umění předvádějí také košíkáři, kováři, řezbáři, sedláři, hrnčíři, výrobci svíček a další.

Trhy jsou v provozu od 27. 11. do 23. 12. 2017.

Drážďany

Obyvatelé tohoto města si užívají adventní trhy již od roku 1434. Hlavní z drážďanských trhů najdete na náměstí Altmarkt v samotném centru Drážďan. Kromě více než 250 stánků a rušného vánočního dění, ocení zejména nejmenší návštěvníci pestrý doprovodný program a pohádkový hrad. Další adventní trhy najdete u slavného kostela Frauenkirche nebo na Neumarkt. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z nich, zažijete nádhernou atmosféru, včetně ukázek tradičních řemesel, řezbářů, výroby modrotisku a mnoha dalších. Nelze zapomenout na jídlo a německé speciality, mezi něž určitě patří tradiční štola, sušené ovoce, vonící klobásky a punč.

Adventní trhy v Drážďanech jsou v provozu od 29. 11. do 24. 12. 2017. Avšak pokud plánujete zajet sem některou adventní neděli a zároveň nakoupit vánoční dárky v některém z obchodů či nákupních center, vyberte si 10. prosinec – je to jediná neděle, kdy mají obchody v Drážďanech otevřeno.

Krakov

Na Hlavním náměstí v Krakově vás čeká jeden z nejnavštěvovanějších evropských vánočních trhů. Pokud máte zálusk na nové vánoční ozdoby, najdete zde opravdu krásné výrobky. Užijete si koled i různých kulturních programů, unikátem jsou pouliční betlémy, polsky szopky, kterých uvidíte celou řadu. Pokud vám vyhládne, nechte se zlákat grilovanými žebírky či grilovaným uzeným sýrem s brusinkovou omáčkou. Na zahřátí přijde určitě vhod kořeněné svařené víno. Jestliže plánujete celovíkendový pobyt, určitě se po cestě do Krakova zastavte u solných dolů Wieliczka, které jsou zapsané na seznamu UNESCO.Adventní trhy v Krakově jsou v provozu od 24. 11. do 26. 12. 2017.

Bratislava

Chcete ochutnat trochu jinou vánoční polévku? Zajeďte si na slovenskou kapustnicu a načerpejte atmosféru předvánoční slovenské metropole. V Bratislavě se do té pravé nálady ponoříte především na Hlavním, Primaciálním, Františkánském a Hviezdoslavově náměstí, kde najdete nejvíce stylově vybavených stánků, které se chlubí pestrou nabídkou zboží, jako jsou vánoční ozdoby, keramika nebo ručně vyráběné svíčky ze včelího vosku. Koupíte tady také knížky a suvenýry s bratislavskou tematikou. A protože k takovým trhům patří i gastronomické lahůdky, ochutnejte třeba lokše, místní klobásky nebo již zmíněnou slavnou kapustnici a zahřejte se punčem nebo horkou medovinou.

A jestli vám zbyl čas, vydejte se na Bratislavský hrad. Na jednom z jeho nádvoří probíhá další adventní trh s velkým vánočním stromem uprostřed, a pokud sem zavítáte po západu slunce, můžete obdivovat slavnostně vyzdobené město. Vánoční trhy v Bratislavě trvají od 27. 11. do 22. 12. 2017.

Ať už se rozhodnete strávit prosinec jakkoliv, přejeme vám, ať je plný klidné pohody, která k adventu patří.