Jak ušetřit vodu s myčkou na nádobí: Opravdu děláte tohle?

myčka na nádobí

Zdražení vody se letos dotkne peněženek každého z nás. Některé kraje zvedají ceny o pár korun, jinde je zdražení znatelnější. Myčka na nádobí je jedním ze spotřebičů, které vám mohou ušetřit ročně hodně stokorun za vodu. Je třeba s ní ale správně zacházet a vyvarovat se některých častých chyb.

Je třeba si říci, že mytí nádobí pod tekoucí vodou je jednoznačně nejcitelnější zásah do našich peněženek. Proto otázkou není, zda si myčku domů pořídit, ale jak ji správně vybrat a jak s ní následně zacházet, aby ke slibovaným úsporám skutečně došlo. I způsob jejího používání má významný vliv na její spotřebu energie i vody.

Jeden cyklus je jen pár litrů vody

Na začátek je třeba udělat si představu. Na jeden cyklus myčka spotřebuje jen několik málo litrů vody. Zapínejte ji ovšem jen tehdy, kdy je plná.

Nepředmývejte nádobí

Oplachování nádobí před mytím myčky je pasé. Jak to? Víte, že podle statistik až 85 % domácností nádobí před vložením do myčky oplachuje? Ještě větší chybou pak je, že tak činíme v teplé vodě. Jde o největší nadbytečný podíl spotřebované energie a vody v souvislosti s mytím nádobí. Výrobci myček však doporučují, že nádobí se před mytím oplachovat nemusí. Zejména ne u moderních myček současnosti. Co tedy s ním, když na něm ulpívají zbytky jídla? Stačí jen mechanicky odstranit zbytky jídla z nádobí. K tomu vám postačí stěrka. Pokud vlastníte starší myčku a víte, že neopláchnuté nádobí nezvládne, určitě používejte na oplach studenou vodu.


Správné skládání

Příčinou toho, že se vám nádobí nedostatečně umyje v myčce, nebývá fakt, že není opláchnuté, ale pravděpodobnější je, že jste nádobí špatně do myčky poskládali. Zkontrolujte, aby bylo všechno nádobí dostupné pro trysky. Tím docílíte perfektního umytí i bez předmývání. Mezi jednotlivými kusy nádobí také nechte dostatek prostoru. Víte, že ty špinavější a odolnější kusy se mají ukládat do spodního koše, a naopak křehčí do horního? Hluboké nádobí dávejte vždy směrem vzhůru nohama, aby se v něm nedržela voda. Zároveň dodržujte pravidlo, že větší kusy nádobí se umisťují na stranu. Je to z důvodu zajištění lepší cirkulace vody.

Zkrácené programy nemusí šetřit energii ani vodu

Je velkým mýtem, že zkrácené programy jsou úspornější. Lidé se mylně domnívají, že tím, že program běží kratší dobu, spotřebuje méně energie. Není to pravda. Nejen že vám neuspoří energii, ale často využívá i mnohem větší množství vody. Kratší čas je kompenzován větší teplotou i množstvím vody.

Samozřejmě existují i speciální ECO programy, které dokonce trvají o něco déle. Tyto programy pracují se spotřebou vody a energie mnohem efektivněji. Pokud takové programy používáte, počítejte s tím, že se ve vaší myčce bude více usazovat tuk. Bude tedy nutné ji častěji čisti. Výrobci doporučují, abyste tyto programy střídali s těmi klasickými. Je to právě z důvodu nežádoucích usazenin.

Výběr nové myčky: Co sledovat kromě ceny?

Výběr nové myčky si zaslouží speciální článek. Ve zkratce však lze říci, že cena sice významně ovlivňuje naše požadavky, ale jsou mnohem důležitější čísla, která byste měli sledovat. Hlídejte si energetickou třídu spotřebiče. (Označení A má hodnotu okolo 1kWh). Spotřeba vody je také ukazatel, který najdete na štítku nebo dohledáte u výrobce. Měla by být maximálně 12 litrů. Určitě nezapomínejte na účinnost mytí a sušení a posledním faktorem je hlučnost. Ta by se ideálně měla pohybovat do 50 dB.