Ucpaný odpad. Jaké máte možnosti čištění, než se rozhodnete zavolat odborníky?

ucpaný odpad

Předně, než přistoupíte k řešení v podobě použití chemikálií, měli byste vědět toto. Výrobci chemických prostředků na čištění odpadů na nás útočí prostřednictvím reklamy a snaží se nás tak donutit čistit odpad preventivně a samozřejmě s pomocí chemikálií. Pokud chcete přeci jen myslet na životní prostředí, nemusíte nutně hned sahat po těchto pomocnících. Je to na vás.

Chemické čističe. Jak fungují?

Chemické čističe mohou obsahovat např. sodný louh (hydroxid sodný) a hliník. Některé fungují na bázi tzv. tenzidů v kombinaci s alkoholy, louhem sodným, chlornanem sodným nebo speciálními organickými látkami. Pro vysvětlení v zásaditých přípravcích tak reaguje hydroxid sodný s hliníkem ve vodě a vzniká při tom plyn a teplo, pomocí nichž se roztaví tuku a tím se odpad v ucpaných místech uvolní.

Aby nedošlo k explozi

Samotným použitím těchto látek by ovšem mohlo dojít k explozi, proto se do plynného vodíku přidává ještě určité množství dusičnanů či dusitanů. Ty se přemění v amoniak. Při kontaktu s vodou je to silně žíravý čpavek, takže je třeba při práci s ním dávat velký pozor, chránit si oči a pokožku. Děti by u čištění odpadu rozhodně být neměly.

Jak jsme naznačili výše, než sáhnete po chemikáliích, můžete sáhnout po jednoduchých mechanických metodách např. s použitím zvonu, spirálou nebo odmontováním odtokové roury. Můžete si zvolit i ruční nebo motorové pero. To ruční se dá pořídit za pár set korun a v budoucnu jej také využijete. Proto se investice vyplatí. Při velmi silně zaneseném odpadu se doporučuje také čištění pomocí tlakové vody, která dokáže odstranit usazené nečistoty a tuky z potrubí.Nejrazantnější řešení

Jestliže nic nezabírá a jste ochotny použít chemikálie, dodržujte opět předepsané zásady, i ty, co jsou v návodu na jednotlivých výrobcích.

  1. Nejdoporučovanějším prostředkem je tzv. krtek.
  2. Dalším řešením, máte-li plastové trubky, jsou kuličky louhu. Nasype se malé množství do odpadu a zalije trochou vody. Nechá se to působit několik hodin. Odpad by se měl uvolnit.
  3. Pokud ne, používá se rovněž kyselina sírová. Jedná se ovšem o jedno z nejrazantnějších řešení. Reakce chemikálií je velmi bouřlivá. Vzniká teplo, pára a může to i cákat. Zacházejte s ní velmi opatrně. Pokud by se některá z výše uvedených žíravin dostala do oka, mělo by to ošklivé následky.

Mechanické čištění

Pokud nečistoty uvízly hned za mřížkou v odtokovém kanálku, nemusíte rozebírat sifon, ale postupně je vytáhněte s pomcí silnějšího drátu zahnutého na konci (do tvaru písmene J). Jestliže se ucpávka nachází až v ohybu sifonu, musíte sifon odšroubovat. Postavte si před tím pod něj nějakou nádobu. Následně zbavte odtokovou trubku a její kryt všech usazenin a nakonec sifon důkladně propláchněte silným proudem vody.

Kdy volat odbornou pomoc

Pokud všechny metody selžou nebo si nejste čímkoli jistá, svěřte čištění odborníkovi. Překážka se může nacházet až v kanalizaci a s tím byste si jistě neporadila. Na výběr máte buď instalatéra nebo specializovanou firmu. Firmu si snadno vyberete na internetu nebo dejte na doporučení známých.