Tipy na čištění koženého nábytku. Víte, co zabere a čeho se naopak vyvarovat?

kožený nábytek

Pravidelné otírání

Základem je pravidelná péče. Několikrát do roka otřete kožený nábytek měkkým hadříkem, namočeným ve vlažné vodě. Díky tomu odstraníte prach z pórů a zabráníte vysychání kůže.

Kdy nepoužívat vodu

Pokud máte doma nábytek, který je na povchu drsný nebo obrušovaný, nepoužívejte při čištění vodu. Vhodný je naopak kartáč s jemnými kovovými jehličkami mezi štětinami. Po ošetření nábytek pořádně vyluxujte.

Co platí na skvrny

Pokud se na nábytku vyskytly skvrny, vsaďte na speciální přípravky, které kůži nejen čistí, ale také ošetřují, zvlhčují a prodlužují tak její životnost. Než ale začnete skvrnu čisti, počítejte s tím, že po ošetření může kůže trochu ztmavnout. Proto nejprve prostředek vyzkoušejte na místě, které není na očích. Až pak můžete v klidu vyčistit postižené místo.

Jak se vyhnout prosedlinám

Zabraňte tomu, aby se pohovka nebo křeslo prosedělo. Jestli se dají jednotlivé díly vyjmout, zkuste je pravidelně přehazovat. Je dobré vědět, že kůže špatně snáší pot. A tak na místech, kde s ním přišla do styku, tmavne. Vizuálně je to dost patrné. Když se to stane, už není návratu.30

Co dělat se škrábancem?

Škrábance jsou problém. Můžete se je pokusit odstranit s pomocí mastného krému. Pokud jsou hluboké a nezmizí, poraďte se o jejich odstranění nebo zamaskování s odborníkem.

Nepoužívejte agresivní chemii

Není vhodné používat na kůži jakékoli agresivní chemické přípravky. Postižené místo by se nemělo ani třít.  Vždy jej čistěte pouze jemným, krouživým pohybem.

Dejte na pokyny výrobce

Před ošetřením kůže si dobře přečtěte pokyny výrobce. Najdete celou řadu šikovných rad a doporučení přímo ke konkrétnímu nábytku. Pokud si se znečištěním neporadíte sami, raději neexperimentujte a přivolejte odborníky z úklidové firmy. Ti ví, jak na to díky bohatým zkušenostem z praxe.

Nenechávejte kožený nábytek na slunci

Kůže obecně špatně snáší slunce, proto nábytek umístěte tak, aby nebyl vystaven stálému slunečnímu záření. Stejně jako sluneční paprsky, ohrožuje tento materiál i nadměrné teplo, např. z radiátoru. Sedačka ani křeslo by neměli být přímo u něj. Mezi topením a kůží by měla být mezera alespoň třicet centimetrů. Jinak bude povrch vysušený a mohl by dokonce popraskat.