Strmé schodiště. Jak si poradit na malé ploše?

strmé schodiště

Rozhodli jste se zařídit podkroví a potřebujete vyřešit, jak se do něj pohodlně dostat? Snažíte se malý a vysoký byt rozšířit nadstavbou o „minipatro“, nebo prostě jen potřebujete spojit dvě místnosti nad sebou a prostoru na běžné schodiště se vám nedostává? Nastane-li podobná situace, je třeba vymyslet nějaký úsporný a pokud možno esteticky i designově zajímavý způsob řešení. I na tak malé ploše může vyrůst zajímavé a působivé schodiště.


Úsporná schodiště

Úsporná řešení mohou plnit klidně jen funkci vedlejší a pomocnou, dokáží však plnohodnotně nahradit běžné schodiště a fungovat jako hlavní schody. Někdy mohou být použita třeba při rekonstrukci jako tzv. náhradní a nouzová řešení. Jejich využití je opravdu pestré. Než si takové úsporné schodiště pořídíte, musíte počítat s několika skutečnostmi. Jeho sklon bude o hodně větší a stupně schodů budou vyšší. Musí být zaručena bezpečnost při výstupu i sestupu. Podle sklonu ramena rozlišujeme dva základní druhy úsporných schodů – strmé (sklon 35-40°, výška schodu 18-20cm) a žebříkové (sklon 45-60°, výška schodu 20-25cm). Jen pro srovnání – výška běžného schodu je maximálně 18 cm. Zapomeňte tedy na žebříky a inspirujte se našimi třemi tipy!


Mlynářské schody

Jsou typické pro prostory, kde je potřeba šetřit místem. Jak již název napovídá, užívaly se nejprve v mlýnicích, kde bylo místa opravdu poskrovnu. Schody byly tedy příkré a musela se na nich navíc nosit těžká břemena (pytle s moukou). Tehdy se zrodila vykrojená stupnice schodů, která umožnila postavit velice strmé schodiště. Jednotlivé stupně jsou na rozdíl od těch klasických kratší a jsou navzájem propojeny. Jejich zvláštností a také specifikem je střídání rozšířených a zúžených ploch na jednotlivých stupních. Chůze po nich je zvláštní a je nutno si na ni zvyknout. Optimální šířka schodu je 75 cm (postačí i 55-60cm) a šířka stupnice 25cm (minimum je zhruba 15cm). Tyto schody se většinou vyrábí ze dřeva.


Vysouvací schody

Jejich největší výhodou je, že nejsou vůbec vidět. Nehodí se ale moc tam, kde se dnes a denně chodí. Šikovné budou pro zpřístupnění vedlejších a odkládacích místností a prostor, kam se dostaneme jednou za čas a běžné schody by nám akorát překážely. Když se do takové místnůstky potřebujete dostat, nemusíte shánět žebřík, jednoduše jen stáhnete schody. Jejich „ukrytý“ vzhled vůbec nenarušuje interiér. Jsou nenápadné, ale vždy při ruce. Jakoby schované ve stropu se během chvilky vysunou a zpřístupní průchod nahoru. Lze je jen doporučit například jako spojení na půdu či do nějaké odkládací místnosti (takového domácího skladiště).


Točité kruhové schodiště

Na rozdíl od předchozího je pevně zabudované, navíc bývá velice atraktivní a zajímavé na pohled. Bývá zajímavým zpestřením interiéru. Proč si nepřipadat chvíli jako na zámku! Nároky na plochu jsou u něj opravdu minimální, do horních pater vás vyvede točivá spirála. Při pořízení tohoto schodiště musíte počítat s větším stoupáním, doporučená šířka schodu na tzv. výstupní čáře (v ose ramena) se pohybuje mezi 21,5 – 27 centimetry. Vnitřní šířka by měla být minimálně 13 centimetrů. Neměli byste zapomenout, že výška schodu bude zhruba 18 – 21,5 centimetru.


Nejlepší varianta

Jaká bude ta nejlepší varianta pro váš byt, to záleží na tom, co od schodů očekáváte. Potřebujete-li plně funkční a zajímavé schodiště, zřejmě zvolíte schody točité. Na chatu či chalupu a pro milovníky rustikálního stylu jsou jako stvořené mlýnské schody. Pro občasné používání jsou nejvhodnější vysouvací schody, které se snadno schovají. Už jste si vybraly tu nejvhodnější variantu pro vás?