Jak správně větrat v zimě i po celý rok

obývací pokoj

Větrat přeci není žádné umění, otevřít okno umí každý. Ale jak větrat, aby to bylo efektivní, co nejmenší úbytek tepla a splnilo to účel?

Proč větrat

Nehledě na příjemný pocit, který vám přivodí dobře vyvětraná místnost, je čerstvý vzduch důležitý i pro vás mozek. Odvede z místnosti vydýchaný vzduch plný CO2 a do místnosti přivede vzduch nový plný kyslíku. Zvýšené množství oxidu uhličitého totiž může zapříčinit únavu, ospalost a pomaleji vám to myslí. Dlouhodobě může způsobit i změny nálad, a i přivodit zdravotní problémy, zvláště u lidí, kteří pracují z domova, jsou nemocní nebo z jiných příčin moc nevycházejí. Další důvody jsou samozřejmě odvětrání místnosti a odvod vlhkosti. I to je velice důležité, ve vlhké místnosti se může začít poměrně rychle tvořit plíseň, která rozhodně nemá dobrý vliv na zdraví. V případě jejího rozšíření pak vdechujete spóry plísně a ty způsobují vážné a opakující se dýchací potíže. A nedostatečně větraná nemovitost také trpí.Jak správně větrat

Nehledě na roční období je třeba, aby se vzduch v místnosti zcela vyměnil. V létě můžete nechat otevřené okno i půl hodiny, na jaře a na podzim zkraťte větrání na max. 10 minut, v zimě zcela postačí, pokud budete větrat 4-6 minut. Ovšem okno musíte mít zcela otevřené a větrat tímto způsobem několikrát denně, v zimě nejméně 3 x denně. Zdá se vám to moc a raději si otevřete ventilačku a budete větrat déle? Na to zapomeňte, pomocí ventilačky totiž není možné rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla.

Jak jednoduše poznat, jestli větráte dostatečně? Pokud máte orosená okna není to rozhodně dobré znamení. Okna ihned otřete a dostatečně vyvětrejte a lehce zvedněte teplotu v místnosti o 1 až 2 °C. I po výměně oken musíte změnit i systém větrání. A nejedná se jen o přechod z dřevěných oken na okna plastová, jedná se o celkovou výměnu oken včetně nového utěsnění. I když si dáte nová dřevěná okna, stejně se změní cirkulace vzduchu. Při starých oknech totiž do místností vnikal vzduch i spárami mezi okenními křídly a rámem. Proto teď musíte více než dříve hlídat, zda se vám okna nerosí a netvoří se vám v okolí oken zbytečná vlhkost nebo plíseň.

Mikroventilace vše nezachrání

Většina systémů moderních oken umožňuje větrání pomocí mikroventilace. Ta ale ani v zimě vše nezachrání a ani se nedoporučuje používat. Jedná se o systém, kdy dáte kličku okna na tzv. čtvrtou polohu, kterou už má integrovanou většina výrobců oken. Jiní výrobci zase poskytují speciální regulační klapky větrání v rámech, které mohou být automatické nebo manuální. V každém případě je vhodnější využívat mikroventilaci v měsících, kdy teplota neklesá pod bod mrazu, jinak způsobuje tepelné ztráty a zvyšuje se i riziko poškození kování oken.

Nejideálnější je tedy v zimě větrat třikrát denně, jednou ráno, než odejdete do práce, podruhé po návratu domů a potřetí večer. Jen tak zajistíte správnou výměnu vzduchu pro vaše zdraví i zdraví vaší domácnosti.