Sezóna klíšťat začala! Jak ochránit své domácí mazlíčky?

Sezóna klíšťat

Dlouhé procházky v přírodě, toulky lesem a louky plné krásných polních květů, také městské parky nebo tráva před chalupou. Ale všude spousta blech a klíšťat. Vašim zvířatům mohou uškodit i paraziti. Nezapomeňte před nimi své psy a kočky pořádně ochránit, abyste předešli potížím.

Proti vnějším parazitům

Nejčastějšími vnějšími parazity psů a koček jsou blechy a klíšťata, méně pak už třeba trudník, zákožka nebo všenka. Své mazlíčky proti nim můžete chránit různými způsoby. Než naplánujete použít sprej, pipetu, obojek nebo jakýkoliv další přípravek, pouvažujte, zda se hodí zrovna pro vašeho mazlíčka. A nečekejte, že na vaše zvíře po aplikaci žádné klíště ani nevleze. I tak může váš pejsek nebo kočička přinést z procházky vysokou travou pěkných pár klíšťáků, které vám doma nechá. Přípravek totiž zabrání přisátí klíštěte nebo hned po přisátí odpadne, ale to neznamená, že se nechytí do kožichu. Pokaždé své zvíře velice dobře prohlédněte.

Obojek

Kočky, které tráví čas mimo domov, lezou po stromech a protahují se škvírami, nejsou zrovna vhodné adeptky na obojek proti blechám. I když je obojek vyroben z plastu, která má na jednom místě slabší žebrování a při překonání určité síly se roztrhne, nespoléhejte na to. Raději použijte pipetu. Obojky jsou vhodné pro kočky domácí i psy, ty kvalitnější fungují až 8 měsíců. Aktivní látka je ukryta uvnitř obojku a postupně se uvolňuje na kůži a do srsti zvířete. Obojek kupujte vždy pro určenou velikost zvířete. Vašemu zvířeti ho raději připněte pořádně pevně, nechte místo cca na dva prsty. V případě, že máte doma malé dítě, obojky nedoporučujeme. Aktivní látka se z nich uvolňuje do okolí a rozhodně není vhodná pro děti.

Pipeta

Mnoho různých přípravků používá aplikátor pipetou. Zvířeti se aplikuje na kůži v časových intervalech cca 3 – 6 týdnů a chrání je proti parazitům jako jsou klíšťata, blechy a další. Výhodou je rychlá a velmi snadná aplikace. Například na desetikilového psa se aplikují čtyři kapičky ve hřbetní linii. Vždy ale řádně pročtěte informace a držte se doporučení daného výrobcem. I u tohoto přípravku by měli být na pozoru majitelé zvířat, v jejichž blízkosti se pohybují děti. Několik dní po aplikaci, kdy přípravek ulpívá na kůži zvířete by neměly být ve styku.

Tablety

Na dlouhosrsté psy nebo psy s kroutícími se chlupy jako je bisonek nebo pudl pipetu nepoužívejte. S každým umytím psa se přípravek vymyje a museli byste ho používat znovu. Pro takové psy (a vlastně i všechny ostatní) jsou určeny tablety, které se na trhu objevily v posledních letech. Jejich velikým plusem je vnitřní podání – pes je spolkne s nějakým pamlskem a účinná látka fluralenerum se postupně usadí v kůži. Mohou se aplikovat březím i kojícím fenám, koliím a jim příbuzným plemenům, které mají díky mutaci genu MDR1 časté problémy. Nespornou výhodou je, že se nesnižuje účinnost koupáním. Vy i vaše děti se můžete se psem mazlit bez obav, že budete vystaveni kůži psa ošetřené pipetou, či obojkem. Tyto tablety jsou ovšem určeny pouze pro psy.

Většina přípravků chrání zvířata proti blechám i klíšťatům a dalším vnějším parazitům současně.

Autor: PM