JAK NA TO: Jak se zbavit molů

potravinový mol

Prokletí všech spíží, špajzek, potravinových skříní a kuchyní zvané potravinoví moli. Kde se vzali a jak se jich zbavit? Není to jednoduché, vždy to obnáší kompletní očistu vaší kuchyně. Mohou být kdekoli, v čaji, mouce, houbách, ořeších, a dokonce se dostanou i do neotevřených pytlíkových polévek nebo těstovin.

Ephestia kuehniella

Potravinový mol je motýl z čeledi zavíječovití. Jedná se o běžného škůdce potravin, rozšířeného po celém světě, kterého je velmi obtížné se zbavit. Dospělý motýl má béžovo-hnědá křídla, oddělená tmavým proužkem. Rozpětí křídel je kolem 2 cm. Moli obvykle kladou 200 – 300 vajíček na povrch potravin, ze kterých se poté líhnou bílé larvy o velikosti asi 1 cm. V závislosti na teplotě má potravinový mol 2 – 5 generací za rok. Motýli obvykle létají v noci, přes den jsou vidět jen zřídka. I proto se vám může stát, že po rozsvícení ve spíži najednou vidíte létat několik molů, kteří honem hledají, kam by se před světlem ukryli.

4 kroky, jak se zbavit molů

1. Vše proberte… a vyhazujte

Nejprve fyzicky prohlédněte všechny potraviny, kamkoliv moli mohou naklást svá vajíčka. Při jakémkoliv nepatrném náznaku jejich přítomnosti, například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu, potraviny okamžitě vyhoďte. Zde opravdu není na místě počítat kolik která potravina stála. Ano, je nutné vyhodit vše, kde najdete v obalech i jen kulaté dírky, třeba v polévkách nebo koření v neporušených obalech, i tam se totiž dokáží moli dostat.

2. Kontrola místnosti

Neméně důležité je zkontrolovat místnost nebo police pro ukládání potravin. Moli dokáží schovat svá vajíčka kamkoliv i do spáry ve zdi nebo za dřevěnou poličku. Vše tak pečlivě prohlédněte, vymyjte nebo rovnou vystříkejte sprejem. Pozor ale na uklizení ostatních potravin při použití spreje, tyto chemické látky by se neměli dostat do styku s potravinami.

3. Lapejte je

Použití lepicích feromonových pastí, do kterých se nachytají moli, je šetrné řešení bez chemie. Na lapač se nachytají samečci, ale bez nich nejsou samičky schopné klást další vajíčka.

4. Deratizujte

Při řešení problému v panelových nebo činžovních domech nezapomeňte na sousedy. Společnými stoupačkami nebo světlíky se škůdci mohou dostávat přes několik bytů. Pak je nutné řešit celou záležitost s deratizátorem a postřik několikrát opakovat tak, aby došlo k úplnému vyhubení potravinových molů.

Rady pro prevenci

Pokud se vám tři týdny a déle neobjevil ani motýlek, máte vyhráno. Ale nepodceňujte prevenci, abyste nemuseli opět likvidovat celou spíž.

1. Kontrolujte nákup

Před uložením vždycky pečlivě zkontrolujte nákup, otevřete klidně i krabici s rýží, abyste se přesvědčili, že jste si domů nepřinesli nezvaného hosta. Pokud moli opakovaně objevíte v nákupu, nakupujte raději jinde, je více než pravděpodobné, že špatným skladováním v obchodě trpí stejným problémem celý sklad. Nezapomeňte ale v obchodě upozornit zodpovědný personál.

2. Dobře ukládejte

Mouky, cukry a další potraviny skladujte v hermeticky uzavřených dózách. Nejlepší je přesypat vše hned po nákupu. Sypké potraviny můžete i prosít přes síto, ať máte jistotu, že se z červíků v mouce nevylíhnou dospělí jedinci.

3. Nevytvářejte velké zásoby

Akce v obchodech lákají k tomu nakoupit 10 kg mouky a dalších potravin. Jenže tyto potraviny jsou velkým lákadlem pro moly. Raději nakupujte menší množství a pravidelně kontrolujte spíž.