Jak se postarat o psa v zimě?

bílý pes na sněhu

I když je většina našich psích přátel vybavena huňatou srstí a dobře snášejí i nižší teploty, je třeba věnovat pozornost, aby neprochladli. A také zvýšenou pozornost packám, které v zimě více trpí.

Pes v boudě

Pes, který je zvyklý být celoročně venku, může přečkat běžnou zimu venku ve své boudě i v zimě. Je třeba, aby měl dobře zateplenou boudu, ideálně s předsíňkou a nejlépe s vchodem na jih. Do venkovní boudy nepatří klasický domácí pelíšek z molitanu, s dekou či dokonce polštářkem. Daleko lepší je sláma a seno, které dobře izolují a nevlhnou.

Pokud jsou větší mrazy, měl by mít i pes, zvyklý na celoroční pobyt venku, přístup do nějaké zateplené části domu. Stačí garáž, sklep, v němž je umístěn teplovodní kotel, veranda či předsíň.

Důležité je, aby měl pes i v zimních měsících dostatek vody a jídla, které nezmrzne. Proto je třeba sledovat misku, zda v ní nezamrzla voda, a hned vyměnit. I v zimě může dojít k dehydrataci, pokud nebude mít pejsek dostatek pitné vody. Granule k jídlu zřejmě nezamrznou, nicméně je dobré je zalít trochou teplé vody, aby se lépe jedly, nebo psí konzervu ohřát.


Psi v bytě

Psi s hustou srstí si se zimními procházkami poradí bez problémů. Naopak, spíš je bude sníh těšit, a tak mimo velkých mrazů (nad –10 °C) můžete pejsky venčit tak, jak jste zvyklí. Platí to zvláště pro aktivní psy, kteří se celou dobu hýbou a běhají. Psi s tenčí srstí by měli přes zimu nosit pokrývky srsti. Obleček vyberte nejlépe takový, který pejskovi ochrání hrudník a břicho a dobu venčení zkraťte tak, aby pejsek neprochladl. V žádném případě neberte psy s sebou na nákup nebo kamkoli, kde by na vás museli venku čekat. Čekání v mrazivém vzduchu před prodejnou může být pro zvíře velmi nepříjemné už za pár minut. Raději se věnujte procházce a potom nakupte bez starostí, že bude mít váš pes zdravotní problémy, například nemocné ledviny, které mohou být trvalou starostí po další psí život.

Před procházkou psovi namažte tlapky – ty jsou v zimě nejvíce zranitelné. Stačí indulona či vazelína. Chemikálie či nemrznoucí směsi, které udržují chodníky a silnici v neklouzavém stavu, jsou pro psy jedovaté, a tak pozor na pití z louže a podobně. Může mít fatální následky. Sůl, či drobný štěrk, který se používá na posyp chodníků i silnic, psům často uvízne mezi polštářky tlapek, a tak je třeba po příchodu domů tlapky řádně vyčistit, právě tak jako bříško a srst. Po vyčištění tlapky opět natřete krémem.


A chcete-li ochránit psí tlapky lépe nebo je-li váš pes již starší, kupte mu speciální botičky. Není to móda, botičky jsou novým ochranným prvkem při zranění tlapky, poskytují vyšší stabilitu a chrání před vodou, solí a sněhem.

Živé vánoční dárky

Štěňata se často stávají předmětem vánočních dárků, a tak přicházejí ze svých kotců a od svých maminek do jiného prostředí, kde si musí zvyknout. Navíc v období, kdy je venku nevlídno, sníh a mráz. Proto je třeba nejen nastavit nový rodinný režim, ale podřídit svůj vánoční volný čas novému členu rodiny. Určitě není dobré jej dostat pod stromeček a den na to vyrazit na hory se štěňátkem v batohu, či jej dokonce dát na hlídání do další domácnosti. Štěně si potřebuje zvyknout na novou rodinu a mít jistotu, že nový pán a nové prostředí budou jeho domovem. Venčit je třeba podle počasí. I když bychom potřebovali kvůli výuce čistoty venčit častěji, tak je dobré omezit dobu venčení na co nejkratší, zvláště ráno a večer, kdy je zima největší. Na procházku je ideální čas kolem poledne.

Vánoční lahůdky pro psy

Také zvířecí členové rodiny dostávají pod stromeček svoje dárky. Měly by to být pouze psí lahůdky, a nikoli kost od šunky či zbytky od svátečního stolu. Je to stejné jako u lidí – nic se nemá přehánět a přejídáním už vůbec nedocílíme sváteční nálady. Pouze tím pejskovi přivodíme zažívací potíže a ze svátečních chvil se stane putování po veterinárních ordinacích.