Rucksack house: zajímavý nápad, jak zvětšit váš dům/byt

Rucksack house

Tísníte se v 1+1 v paneláku? Je váš byt zkrátka malý a na větší nemáte? Co si takhle k němu přistavět ještě jednu místnost? Možná nevíte kam, byt přece nenafouknete. Ale vždyť zvenku je stále dost místa! Dnešní architektura snad nezná hranice. Proč si tedy nepověsit novou místnost zvenku na fasádu domu, klidně i paneláku! Dům pak zvenku získá originální „batůžek“ – „rucksack house“!

Zajímavý nápad mistra sochaře!

Stefan Eberstadt je celosvětově uznávaný sochař. V jeho hlavě se však zrodil nápad tak trochu z jiného soudku. Jeho dosavadní tvorba se dotýkala architektury a ve zmíněném pokusu vlastně zkusil setřít hranici mezi uměním sochařství a architekturou. V jeho „rucksack housu“ se prolíná umění, architektura i design. Jako by na domě vytvořil sochu, do které se dá vstoupit. Ale nejen to, je to reálný prostor, ve kterém se dá bydlet a žít. Je velice zajímavě designově řešený – něco takového tu prostě ještě nebylo!

Jak se myšlenka zrodila?

Když Stefan Eberstadt žil nějakou dobu v New Yorku a Londýně, musel se často tísnit v malých bytech. V přelidněných metropolích se cení každý metr obytného prostoru. Když přistoupil k oknu, tak ten potřebný prostor měl před sebou. Vždyť když není místo uvnitř, není nic jednoduššího než dát nový pokoj ven. A tak vznikl „rucksack house“!Ruksak na domě!

Na první pohled to opravdu vypadá, jako by měl dům na svých bedrech batoh. Základem je ocelová kostra krytá zvenku dřevem. Místnost je pak zavěšena na ocelových lanech, které jsou vedeny přes střechu budovy a připevněny na zadní fasádě domu. Nejde o nějak složitou stavbu, kabina se jednoduše přiveze, namontuje a zabezpečí kovovými kabely. Obytný prostor je dobře osvětlený, a to je právě další zajímavost „rucksack housu“. Okna mohou být úplně všude, kde se vám zlíbí – na stěnách, v podlaze, ve stropě, ale i v rozích místností. Jde o esteticky velice zajímavou záležitost. Jen tak se „vznáší“ ve vzduchu a člověk uvnitř má dojem, jako by se vznášel za hranicí svého obyčejného světa, tak blízko pouličnímu ruchu pod sebou a zároveň tak daleko. Je v jakémsi „volném prostoru“ plném lehkosti a světla.

Parazitní architektura. Co to je?

Vznikl jako pokus o skloubení umění a architektury. Ve své podstatě se ale chová jako „parazit“. Nepotřebuje vodu, plyn, elektřinu, kuchyň, koupelnu, záchod… – to vše už v bytě je! On je tím, co chybělo – volným prostorem. Opatřený je jen sklopným nábytkem (například odklápěcí stůl). Dá se dobře využít třeba jako ložnice, pracovna, dětský pokoj nebo jen místnost, kde budete relaxovat a odpočívat.Foto: pinterest.com