Romanticky osvětlená zahrada: vytvořte si tu správnou večerní atmosféru!

Zahradní osvětlení vytvoří letní večery plné pohody!

Stejně jako jste plánovali zahradu, posezení, cestičky a kde co vysadit, plánujte i osvětlení. Vyplatí se si alespoň tužkou načrtnout na papír vaši zahradu. A přesně stejně, jako máte zahradu rozdělenou na zóny, si rozdělte i osvětlení. U stolku, kde se jí nebo večer hrajete karty určitě počítejte s větším, nejlépe elektrickým osvětlením. Stejně tak jako u relaxačního křesla, kde večer rádi čtete. Osvětlené by měly být i cestičky, tam můžete klidně využít solární lampičky, které se zapíchnou do země. Na zbylá místa využijte svíčky a lucerny.

Lucerny, svíčky, vánoční světýlka nebo lampiony?

Více světel pohromadě vypadá vždy efektněji. Krásné dřevěné i kovové lucerny jsou nyní velice moderní a můžete je koupit v mnoha velikostech. Některé mají uvnitř žárovičku na solární pohon, do jiných zase vložte svíčku. Příjemné na větších lucernách je to, že s nimi můžete osvětlit schody, nebo udělat ostrůvky světla na vaší zahradě. Jsou bezpečnější než svíčky samotné, v lucernách je plamen chráněný a nehrozí takové nebezpečí.

Mnoho z nás již o vánocích běžně vyzdobí i svou zahradu. Světýlka pro venkovní použití můžete ale využít i v létě. Vyzdobte jimi pergolu nebo je dejte na větší stromy. Velice efektní, velice romantické. V kombinaci se svíčkami na stolku se sezením vytvoříte pohádkovou atmosféru. Nejkrásnější a nejměkčí světlo je právě světlo svíček. U těch nejvíce záleží, jaké využijete svícny. Na výběr je mnoho druhů a materiálů, zkuste ale ladit vše do podobného stylu. Pokud se vám nechce utrácet, použijte jednoduché sklenice, na které si navážete mašle či nalepíte krajku. Můžete je i obarvit nebo různě dozdobit tvary z papíru. I u svíček platí, že jich více pohromadě vytvoří náladové osvětlení jako stvořené pro příjemné večerní chvíle.Využít můžete i lampiony. Zavěste je na větve stromu. Použijte moderní lampiony se žárovičkami, bezpečné řešení pro vaši zahradu i v případě větru, které nikdy nezklame. Plánujte a kombinujte, ale nepřežeňte to, vaše zahrada má navodit příjemné pocity a ne být osvětlená jako přistávací dráha letiště.

Budiž světlo!

Na co vše musí být vidět, na to si také musíte posvítit. Ideální světla na zahradě jsou u hlavních zón. Většinou to bývá u stolu, kde se jí, popíjí káva, čtete nebo hrajete deskové hry. Dále pak u grilu nebo ohniště, zvláště, pokud doděláváte maso za tmy, potřebujete vidět, zda je vše již hotovo. Zaveďte sem tedy elektřinu. Nebojte se, světla nebude příliš a zhasnut přeci můžete vždy.

Bludičky a pohybovky

Okolo rohů, cestiček nebo keřů byste měli mít také osvětlení. U nás se jim říká bludičky. Jsou to malá světýlka, dostupná v každém obchodě, která fungují na solární nabíjení. Přes den se světýlko nabije a za tmy vám udělá velkou službu. Pokud máte na zahradě přenosný skládací stan nad sezením, tak zvláště okolo kolíků, jimiž jsou provazy zakotveny do země, se osvětlení hodí. A za sebe doporučím osvětlení okolo bazénu, rohů nebo třeba u ohraničení záhonků. Pohybová čidla se pak hodí na místa, která nepotřebujete mít osvětlená stále, například nad dveře, kterými chodíte pro dřevo a podobná. Výhodou je absence kabelů. Osvětlení zahrady je tím zabezpečeno a můžete dát průchod romantice.