Robotický vysavač. Nechte úklid na technice!

Robotický vysavač

Málokdo uklízí rád byt nebo dům, a čím je členitější, tím hůře. Avšak zvláště u vícečlenné domácnosti, která občas zahrnuje i domácí zvířata, je někdy každodenní vysávání a vytření podlahy prostě nutností. Proč tedy nesvěřit tuto práci robotickému vysavači, který vám ušetří čas i energii?

Robotické vysavače nejsou dosud plnohodnotnou náhradou za klasické vysavače, ale pokud si jej pořídíte, vytáhnete ten klasický velký tak sotva jednou za 14 dní k velkému úklidu.

Běžný úklid zvládne hravě – sám uklidí, ještě si po sobě místnost zkontroluje a jede se nabít na základnu. Je vhodný pro každodenní čištění povrchů, a to jak tvrdých podlah, tak koberců. Pouze pro koberce s dlouhým vlasem se tento typ čištění nedoporučuje.

Doba, kdy byl robotický vysavač řazen mezi nadstandardní techniku, je dávno pryč. Nyní si jej může díky nižší ceně dovolit téměř každý. Než si jej však pořídíte, je dobré seznámit se s možnostmi a funkcemi, které různé typy těchto přístrojů nabízejí, a posoudit, který je vhodný právě pro vaši domácnost.

Typ uklízeného povrchu

Mnoho robotických vysavačů zvládne téměř jakýkoli povrch (dřevěné podlahy, dlažby, linolea, laminátové podlahy, koberce). Pokud však máte v celém bytě koberce a dlažbu například jen v koupelně, nemusíte si pořizovat vysavač s antistatickým mopem, protože tuto funkci byste jistě nevyužili, a za přístroj byste zaplatili podstatně více. Když však máte v bytě různé povrchy, je ideální dopřát si tuto variantu. V případě použití vysavače na kobercích preferujte přístroje s nižší hmotností.

Funkce

Nejpropracovanější robotické vysavače umožňují vytvořit mapu pro pohyb ve vašem bytu nebo domu. Některé pro orientaci využívají laser s rozdělením prostoru na jednotlivá postupně uklízená místa.

Jednou z nejžádanějších funkcí je antistatický mop, který využijete u hladkých povrchů, jako je dlažba, dřevěná nebo laminátová podlaha. Tyto vysavače mají také často možnost mokrého vysávání a různé druhy časových programů, včetně odloženého startu. Dobrou funkcí je také dezinfekce podlah pomocí UV-C lamp, které dokážou odstranit až 99,5 % bakterií a larev. Na koberce zase budete potřebovat různé druhy a typy kartáčů.

Některé robotické vysavače disponují dálkovým ovládáním, případně podporou Wi-Fi, takže se přístroj ovládá pomocí příslušné aplikace. Na trhu se již objevují zařízení, která umožňují ovládat vysavač pouhým hlasem. Dalšími funkcemi jsou zajištění proti pádu ze schodů či narážení do překážek, vyhledání skvrn a jejich důkladnější vyčištění a další.Filtrace

Robotické vysavače mají buď klasickou filtraci z mikrovláken, nebo síťový filtr. Velmi oblíbeným filtračním systémem je tzv. HEPA filtr, který má vysokou účinnost filtrace a je vhodný například pro alergiky. Ještě účinnější je filtrace s aktivním uhlím, která zachytí i ten nejjemnější prach.

Na co si dát pozor

Robotický vysavač má také své nedostatky. Ideálně uklízí v místnostech, kde na podlahách nestojí žádné květináče, nejsou tam kostičky z lega, pohozené hračky, psí misky či kabely. V nedávných testech odborníci vyzkoušeli, jak se tyto vysavače vypořádají například s rozbitými střepy, s kabely nataženými na podlaze nebo psí miskou.

Ty lepší se jí vyhnuly, ty horší do ní drcly nebo tlačily před sebou, což se bez vylití vody neobešlo. Některé vysavače hravě zvládly vymotání z kabelů, ale jiné v nich uvízly a musely čekat, až je přijde někdo vysvobodit. Proto je třeba myslet také na to, že vysavačům musíme prostor trochu připravit, aby se z pomocníků nestaly zbytečnou věcí, na kterou bude sedat prach.

Údržba, výdrž a cena

Tento typ vysavačů nemá velké zásobníky na nečistoty, a proto je třeba pravidelně provádět čištění sběrného koše a kontrolu a čištění kartáčů. Výdrž (doba provozu) robotického vysavače se odvíjí od velikosti (kapacity) baterie. Standardně se pohybuje od 50 minut do 4 hodin.

Cena je přímo úměrná variabilitě a množství funkcí. Můžete si pořídit vysavač již za 2 000 Kč, který zvládne základní funkce, ale také si můžete koupit robotický vysavač za 28 000 Kč. Záleží jen na vás, jaké funkce pro údržbu svého bytu či domu potřebujete a využijete.

Autor: PM