Rekonstrukce koupelny: sprcha nebo vana?

koupelna

Co se hodí do vaší koupelny: sprcha nebo vana? Dnes se podíváme na výhody i nevýhody obou a také na spotřebu vody i zdravotní přínosy.

Jestli si pořídíte do nové koupelny sprchu či vanu, ovlivní celkový vzhled i funkčnost tohoto prostoru. A kupodivu při výpočtech zjistíte, že úspora při sprchování není až tak značná, a naopak že koupání ve vaně může mít i svou přidanou hodnotu. Co si vyberete, záleží spíše na vašem životním stylu.

Dřívější škatulkování „do malého bytu sprchový kout, do velkého vana“ již dávno neplatí.

Sprchové kouty, dříve standardně dodávané v rozměrech 75 x 75 cm, mohou dnes mít libovolné rozměry, žádané jsou například sprchové vaničky 180 x 100 cm. A naopak, mnoho výrobců dokáže dodat vanu, která zabere minimum místa, například jen 120 x 70 cm. A tak více rozhoduje životní styl a přání majitelů.

Pro vanu

Příznivci van se přiznávají, že ve vaně čtou, jedí, pracují i relaxují ve dvou. Není divu. Dnešní život je plný stresu, ale i únavy, která se v těle během dne hromadí. Rychlé vysprchování tělo povzbudí, ale neuvolní svaly ani mysl. Příjemné osvětlení, pár svíček, vhodný koupelový olej či sůl a plná vana vody může po příchodu z práce dát zapomenout na denní starosti a naladit se na příjemné strávení večera.


Pro rodiny s dětmi může být důležité koupání malých dětí, které sprchu moc rády nemají, zato se moc rády šplouchají. Vždyť i jejich tělíčka se mohou po celodenním chození, ježdění a školkování zklidnit před spaním v teplé vodě s několika hračkami. Koneckonců – může to být i veselý čas strávený s některým z rodičů jako rituál před spaním. Čte maminka pohádky? Tatínek koupe. Nebo opačně.

Vana dnes není jen kus dřeva, plechu či plastu. Vana je často umělecké dílo, má mnoho různých tvarů a může mít také doplňkové funkce. Vana s tryskami změní prostor koupelny na vířivou masáž, kterou si oblíbí celá rodina, včetně aktivních sportovců.

A chcete-li kompromis – ráno sprchu na rychlé probuzení, večer koupel pro uklidnění, pořiďte si sprchovou hlavici a vanovou zástěnu, nejlépe skleněnou. Pak budete mít mix obojího. Specializované firmy nabízejí i jakýsi hybrid – vany se sprchovým koutem v jednom – vana má jednu část širší a na té straně je pak připevněn uzavírací box.

Pro sprchu

Sprchování je podle některých příznivců hygieničtější než koupání, protože ve vaně ležíme ve vlastní špíně. Ovšem to záleží na tom, zda před napuštěním vany pro relaxaci zvolíme rychlé umytí či nikoli.

Nicméně hlavní devizou sprchového koutu je bezbariérový přístup.  Podle výrobců dávají lidé přednost nízkým vaničkám s hloubkou 2,5 až 4 centimetry. Pokud však máte dost místa, nepotřebujete ani vaničku a sprchový kout si můžete vytvořit na míru. Zástěny se dají rozměrově přizpůsobit, dveře dobře těsní a místo vaničky se do kvalitně provedené dlažby s mírným sklonem jen zapustí odtoková mřížka.

Sprchové kouty jsou výhodné v domácnostech seniorů a lidí s tělesným handicapem, protože jim umožní zvládnout hygienu bez cizí pomoci. Mohou je však mohou ocenit i dlouhodobě či krátkodobě nemocní. Zkuste se sami umýt ve vaně se zlomenou nohou. Také sprchové kouty dnes mohou být vybavené nadstandardním zařízením, z nichž zvláště ti starší ocení jednoduché sedátko. Nejmodernější sprchové boxy, kryté shora stříškou, nabízejí i parní lázeň, nemluvě o množství různých masážních trysek.

Úspory – ano či ne?

Dříve se udávalo, že předností sprchového koutu jsou velké úspory. Ale nemusí to tak být vždy. Záleží na chování členů domácnosti.

Běžnou sprchou proteče za minutu okolo sedmnácti litrů vody. Sprchujeme se podle odhadů průměrně dvě minuty. Pokud si myjeme hlavu, je to minut pět, takže spotřebujeme průměrně 85 litrů vody. Pokud nejsme rychlí, nebo si chceme dopřát vodní masáž tryskami a podobně, každá minuta spotřebu vody zvyšuje. Nebo ji lze snížit namontováním sprchové hlavice s regulátorem, který umožní zvolit až poloviční průtok.

Prázdná vana má většinou objem 110 až 150 litrů. Pokud odečteme objem našeho těla, což je u dospělého člověka běžné váhy asi 70 litrů, stačí nám na napuštění jedné vany zhruba 40–60 litrů vody. Pokud si budeme mýt vlasy, přidáme ještě spláchnutí vlasů či závěrečné osprchování, je to dalších 20 litrů, takže průměrně spotřebujeme totéž, co při sprchování.

Co prospívá kůži

Podle posledních dermatologických výzkumů není každodenní mytí celého těla mýdlem či sprchovým gelem zdravé. A stále přibývá odborníků, kteří nabádají ke střídmosti. Pokud nejsme z nějaké činnosti extrémně zašpiněni, je dobré tělo omýt pouze vodou. Pokožka tak nepřijde o přirozené pH, a nesmyjeme z těla pro život nezbytné bakterie. Mýdla v různých podobách smyjí totiž z těla ochranný film a pokožka pak může být snadno napadena škodlivými bakteriemi či plísněmi.