Ratanový nábytek pro dům i zahradu! Užijte si pohodlí s přírodním materiálem

Ratanový nábytek v interiéru

Pod pojmem ratanový nábytek si mnoho lidí představí především zahradní nábytek, vhodný na terasu, balkóny, i letní zahrádky restaurací. Ale ratan je oblíbený také do interiérů, protože je to měkký, pružný materiál, který se krásně přizpůsobí a netlačí.

Ratanová křesla, židle, pohovky, lehátka, postele, celé nábytkové sestavy, nebo závěsná houpací křesla. To je jen několik specialit, s jejichž pomocí vytvoříte z domova úžasný pohodlný prostor s nádechem exkluzivity. Použití ratanového nábytku je velmi pestré a může najít uplatnění v celém bytě, od předsíně, přes kuchyň, obývací pokoj až na zahradu.

Jak ratanový nábytek vzniká?

Ratan jsou vzdušné kořínky palmy Calamus rattan, která se pěstuje především v oblastech Malajsie a Indonésie, ale také v jižní Číně a na Filipínách. Bývá často zaměňován s bambusem, od kterého se liší strukturou (ratan není dutý) a tuhostí. Šlahouny ratanu mohou mít průměr od jednoho do sedmi centimetrů a dosahovat délky až kolem sta metrů.

Ratan má dřevo lehké a pružné, takže po napaření se dá lehce ohýbat do požadovaného tvaru. Pro výrobu nábytku se ratan používal již ve starověkém Egyptě a i přes jistou míru mechanizace, je většina prací, počínaje vysazováním, přes sklízení až po výrobu nábytku, prováděna ručně. Na výrobu nábytku do venkovních prostor se používá ratan neloupaný, aby bylo jádro chráněno proti povětrnostním vlivům. Pro nábytek do interiéru se kůra sloupne a používá se jádro. Kůra se pak využije k výrobě výpletů, košíků a omotávek. Ratan se po tvarování a usušení brousí, moří a lakuje. Díky této úpravě pak nepotřebuje náročnou údržbu.Co všechno se z ratanu vyrábí?

Pokud chcete mít přehled o sortimentu, najděte si speciální prodejnu ratanového nábytku, kde získáte kompletní přehled. Především to jsou však křesla různých tvarů a velikostí, židle i stolky, ale také postele, noční stolky, komody a různé ratanové doplňky. Celé pohodlné sedací soupravy, doplněné jedinečným stolkem, vytvoří pohodlný prostor pro odpočinek jak v obývacím pokoji, tak na terase či ve venkovním altánku. Ratanový nábytek totiž výborně snáší výkyvy teplot a změny vlhkosti, což je důležité zvláště v exteriéru. Pokud však chcete mít jistotu, můžete zvolit dnes moderní ratan umělý.

Výhody umělého ratanu

Je to speciálně vytvořené vlákno z odolného polyetylénového materiálu, který dobře imituje přírodní ratan. Materiál je pevný, pružný a plně recyklovatelný, a samozřejmě výborně odolává povětrnostním vlivům. Lýko umělého ratanu může mít podobu kulatého umělého ratanu nebo plochého pásku v různých barevných odstínech. Nábytek z umělého ratanu je lehký, jelikož kostru tvoří většinou hliníková konstrukce, a tak další výhodou je snadná manipulace.

Ratan je odolný, trvanlivý a na pohled atraktivní. V dnešní době je nabídka ratanového interiéru opravdu široká co se týče barev a stylů, což znamená, že si vybere opravdu každý. Díky ruční výrobě je každý kus jedinečný. Vydrží déle, než ostatní kusy nábytku. Snadno se udržuje a náklady na jeho pořízení nejsou zdaleka tak vysoké, jak na nábytek z jiných materiálů.

Jak na údržbu?

Prach z nábytku pravidelně očistěte měkkým hadříkem. Leštidlo na nábytek není nutné. Na slunci mohou přírodní vlákna vyblednout. Jedná se o přirozený proces, ale je-li to možné, otáčejte nábytek pravidelně tak, abyste docílili rovnoměrného blednutí, nebo zvažte vhodnou formu zastínění. Přírodní rostlinná vlákna vyžadují určitou úroveň vlhkosti, aby nedošlo k vysušení a rozdělení. Pokud je nábytek umístěn na mimořádně suchém místě, zvyšte vlhkost vzduchu zvlhčovačem.