Radosti na májové zahradě! Nebojte se kombinovat, získáte květinový ráj a odpudíte škůdce

Květen na zahrádce je obdobím rašení a růstu!

Květen na zahrádce je obdobím, kdy se již můžeme těšit z rašení a růstu. Většinu sazenic máme již v zemi nebo ve skleníku či foliovníku, je také zaseto a raší rostliny, které potřebují naši péči, a to zvláště zálivku. Jsou však také rostliny, které do země nedáváme před „zmrzlými“.

Letošní jaro je ale tak trochu jiné, místo do jara, jsme ze zimy prakticky vkročili do léta. Denní teploty nad 20 stupňů jsou běžné, a tak se stalo, že začaly dohromady kvést jarní i letní květiny i stromy. Přitom ty jarní měly, bohužel, kratší období květu. Jejich optimální teplota pro kvetení bývá tak od 10 do 15 °C, což letos počasí prakticky vynechalo. Výhodou naopak je, že se již nemusíme bát květnových mrazíků a můžeme vysadit vše ven do truhlíků i záhonů.

Truhlíková aranžmá

Letničky do truhlíků, jako jsou pelargonie, petunie, million bels, bacopy, lobelky, nestařce a další, neváhejte kombinovat. Různé druhy, z nichž některé porostou do výšky, jiné padnou ve vodopádech z okna či balkónu, budou nádhernou podívanou a potěší také svou vůní a barevností. Kombinace druhů a barev je právě teď in. Na zahradnických trzích, kterých nyní pořádají výstaviště a zahradnictví nespočet, si vyberete ty správné kombinace. Pokud si nejste jisti, nechte si poradit, abyste sesadili do truhlíků ty druhy, které mají stejné nároky na slunce a zálivku.Květiny na záhony

Na ozdobu zahrady vyberte například afrikány, které vynikají zajímavě tvarovanými listy a jejich květy od bílé po karmínovou zahradu prozařují po celé léto. Astry, černucha, gazánie, hledíky, řeřicha (lichořeřišnice), slunečnice, hrachory, slézy nebo měsíček zahradní jsou také vhodnou kombinací pro slunečné části pozemku. Ostatně, většina letniček snáší dobře sluníčko a nevadí jim trocha sucha.

Při osazování záhonů dodržujte několik pravidel. Vyšší a mohutnější rostliny vysaďte do středu záhonu, pokud je přístupný ze všech stran, nebo do zadní části, pokud sázíte například u zdi. Před ně vysaďte středně vysoké rostliny a po obvodu nízké druhy. U větších záhonů je dobré rozdělit rostliny stejného druhu do několika skupin a ty prostřídat. Tím vytvoříme barevný i tvarový soulad po celé ploše záhonu.

Kombinujte a chraňte

Připadá vám podivné zasadit k růžím pažitku? Ale je to velmi užitečné a omezíte tím použití chemických postřiků, protože kombinací různých rostlin můžete vyzrát nad některými škůdci a jiným rostlinám pomoci více rozkvést a zesílit. Například měsíček zahradní, který nejen pěkně kvete, ale je zároveň léčivkou, můžeme vysadit před plamének (clematis), protože jeho spodní část má být stíněna a vrchní svědčí plné slunce. Lépe poroste a více pokvete, když mu nižší rostlinou zastíníme kořeny.

Využijte také schopnosti bylinek odpuzovat svou vůní škůdce. Levanduli vysaďte k růžím a netroufnou si na ně mšice, a pokud vysadíte k růžím pažitku, získáte ochranu před černou skvrnitostí. Levandule odpuzuje i mravence, takže ji zasaďte tam, kde mravenci opravdu nejsou potřeba a chcete zamezit jejich průchodu. Máta odpuzuje mšice, ale působí i proti dalším škůdcům a je vhodné zasadit ji k rajčatům. Chuť rajčat zlepší bazalka. A jestliže ji zasadíte ke kořenům tyčkových rajčat, cuketám či okurkám, docílíte lepší úrody a odpudíte komáry a mušky. Pažitku pěstujte s mrkví, cibulí, salátem nebo okurkami. Zvláště pro okurky je dobrá, pokud jí olemujeme záhon. Zabrání napadení padlím, ale také ochrání jahodníky před plísní.

Autor: PM