Připravujeme zahradu na zimu

podzimní listí

Podzim nám v posledních dnech ukazuje svou pravou tvář, to tam je babí léto s dlouhými dny. Spolu se změnou času nastoupilo i typicky podzimní počasí. A naše zahrádka si zaslouží, abychom ji připravili na zimní mráz a sníh. Pokud to uděláme dobře, na jaře se nám každá taková práce vyplatí. Jak zazimovat zahradu?

Listí, trávník, zeleninové záhony

Zahrádka by měla být čistá, půda zrytá, tak se dejme do úklidu. Listí shrabeme a můžeme dát na kompost spolu s odkvetlými květinami, natlučeným ovocem či nahnilou zeleninou. Když však máme listí mnoho, je lepší jej sebrat sekačkou, drobné kousky se na kompostu lépe rozloží. Na kompost nedáváme břečťan, ani například listí z kaštanu, které vykazuje známky napadení – to raději spálíme nebo dáme do kontejneru na bioodpad.

Nezapomeňme také někde v koutě zahrádky nechat kopku listí, větviček, kamení a staré trávy. Posloužíme užitečným pomocníkům, jako jsou ježci, ještěrky, čmeláci, kteří si zde rádi najdou zimní úkryt.

Záhony, z nichž jsme sklidili plody, zryjeme, a nejlépe včetně cestiček. Pokud chceme vysévat novou zeleninu, připravíme si nové záhony a pohnojíme.

Trávník posekáme, ale ne úplně nakrátko, aby nepromrzl. Poté jej řádně vyhrabeme a odstraníme z něj všechny organické zbytky, tj. spadané listí, zbytky posečené trávy, abychom předešli napadení sněžnou plísní. Na poškozená místa můžeme přenést drny nebo vysít nový trávník.


Stromy a keře

Skončili jsme se sklizní ovoce a je čas postarat se o stromy, případně vysázet nové. Ostříháme suché, nemocné a zlomené větve okrasných stromů. Vysazujeme ovocné dřeviny, rybíz, angrešt, i živé ploty z otužilých listnáčů a růže. Pokud není mimořádně deštivý podzim, důkladně zavlažíme stálezelené dřeviny, aby měly přes zimu dostatek vláhy. Když nám na jaře některá uschne, myslíme, že vymrzla, ale většinou je to právě nedostatek vláhy, který zabrání rostlině přežít. Z kmenů starých stromů seškrábneme rozpraskanou borku, kterou spálíme. Kmeny mladých stromků natřeme vápenným mlékem. Předejdeme tak mrazovým trhlinám, které vznikají v předjaří následkem teplotních výkyvů mezi dnem a nocí. Jestliže bydlíme na samotě nebo v blízkosti lesních porostů a hrozí nebezpečí okusu stromků zvěří, přivážeme k mladším stromkům také pletivové nebo plastové chrániče. Jednou za tři až čtyři roky půdu pod ovocnými stromy, ale i pod rybízem a angreštem vápníme. Vápník otupuje kyselou půdní reakci, ale je také živinou, která podporuje vyzrávání dřeva a chrání rostliny před některými chorobami.

Květiny a zelenina

Sázíme cibuloviny, narcisy, tulipány, hyacinty a otužilejší trvalky. Klidně můžeme cibuloviny sázet i v listopadu, zvláště když jako například letos je říjen teplejší. Zamezíme tím, že se cibulky probudí a vyrazí dříve, než by měly. Na jaře potom budeme mít lepší květy.

Poté, co přejde zahrádku první mrazík, vyzvedneme ze země hlízy jiřinek a begónií. Stonky seřízneme, hlízy očistíme, necháme oschnout a uložíme do chladna.

Můžeme vysévat kořenovou petržel a mrkev. Budeme mít lepší výnosy, než kdybychom čekali s výsevem na jaro. A také zhruba začátkem prosince, nebo do té doby, než zem zmrzne, vysadíme ozimý česnek.

Záhony, které chceme na jaře osázet bramborami, košťálovými nebo plodovými zeleninami, pohnojíme organickými hnojivy. Tam, kde chceme sázet kořenové a cibulové zeleniny, rozhodíme mletý vápenec.

Z bylinkové zahrádky můžeme vyrýt trsy bylinek, přenést je do chladna a postupně do tepla a začít na co nejsvětlejším místě zalévat. Můžeme tak přes zimu mít čerstvou pažitku petrželku, kopr, mátu, tymián či naťovou cibulku.

Skleník

V první řadě je nutné se zaměřit na půdu ve skleníku. Záhony zbavte všech zelených zbytků tak, aby byla půda dokonale čistá. Půdu zryjte minimálně do hloubky 30 centimetrů a dále nijak neupravujte – nechte ji zrytou. Díky tomu na sebe lépe naváže vodu a potřebné živiny a bude kvalitní pro pěstování zeleniny v další sezoně.

Před příchodem prvních mrazů je dobré skleník vydesinfikovat. Zapálením sirných knotů zavěšených v prostoru skleníku se do ovzduší dostane oxid siřičitý, který zahubí škodlivé mikroorganismy.

Jezírko

Malá jezírka dobře ochráníte na zimu hustou sítí. Nebude do něj padat listí a další nečistoty, které by tam tlely, a navíc zamezíme zacpání filtru. Z mělkých jezírek vyzvedneme choulostivé rostliny a v nádobách je uložíme na místa, kde nemrzne. Z rostlin, které v jezírku zůstanou, odstraníme zahnívající části. Pobřežní rostliny zastřihneme. Vyčistíme žlábky nebo trubky, které do jezírka přivádějí či odvádějí vodu.

Postarejte se na podzim o svou zahrádku dobře, na jaře vám to bohatě vrátí.