Pravidla pěstování orchidejí

orchidej

Orchidej patří ke královnám květin. V posledních letech zdobí místnosti častěji než běžně známé pokojové květiny. Její úžasnou vlastností je, že ať ji umístíte kamkoli, dodá místu nádech luxusu. A stejným způsobem je třeba o ni pečovat. Když to budete dělat správně, odmění se vám nádhernými květy.

Není orchidej jako orchidej

Na světe existuje nepřeberné množství jejích druhů. Mají také rozličné nároky a k jejich pěstování je třeba velmi speciálních věcí. To jsou i důvody, proč někteří z nás dají nakonec přednost jiné pokojové květině. Ale je to škoda, neboť to nakonec není až taková věda. Pokud si osvojíte pár našich triků, můžete se směle pustit do jejich pěstování a vytvořit z interiéru nádhernou exotickou zahradu.Jaké orchideje u nás seženete?

V našich končinách se nejčastěji pěstují tzv. epifyty. Rostou volně přichycené na stromech a vláhu čerpají současně ze vzduchu. Naopak absolutně nejsnáze se pěstují tzv. falenopsisy (znáte možná pod názvem Phalaenopsis). Těm vyhovuje běžná teplota v bytě v rozmezí 21 až 29 °C. Nejčastěji kvetou bíle nebo růžově až purpurově. Svou oblibu si získaly zejména proto, že vydrží kvést až tři měsíce v kuse.

Kam sázíme

Než najdete vhodné místo, kam květinu “zabydlíte”, je mnohem důležitější ji správně zasadit. Základem úspěchu je tedy to, do čeho rostlinu zasadíte. Orchideje potřebují jednak dostatečný přísun vody a také trvalý přísun vzduchu ke kořenům. Tyto podmínky jim dokonale zajišťují samozavlažující květináče. což dokonale zajišťují samozavlažující květináče.

Vyhněte se oknům na jihu

Každá rostlina potřebuje vodu, vzduch a světlo. Květinu je třeba umístit na vhodné místo, kde jí to bude nejen slušet, ale především se jí zde bude dobře dařit. Většina orchidejí potřebuje chránit před přímým sluncem. Přesto však ke svému květu slunce nezbytně potřebují. Je tedy třeba vyhnout se oknům na jižní straně. Odborníci se shodují, že sluneční paprsky jsou nebezpečné hlavně v období, kdy se rozbíhá samotná vegetace a začíná vyrůstat květní stvol rostliny. Stejně nebezpečné jsou pro orchideje zimní sluneční paprsky. V tomto období dochází nejčastěji k jejich popálení.

Na co je třeba myslet
Zálivka

Pokud to lze, zalévejte dešťovou vodou. Pokud máte k dispozici jen vodu z kohoutku, nechte ji dostatečně odstát. Rostliny nepřelévejte, pokud stojí ve vodě, opadávají jim poupata.

Teplota vzduchu

Nejběžnější orchideje milují pokojovou teplotu. Neměla by klesnout pod 20°C.

Jaký substrát

Základem je kvalitní piniová kůra, kterou doplňuje hrubá borkovaná rašelina a kokosová vlákna nebo vláknitý mech rašeliník.

Pozor na rosení!

Na listech rostliny (stejně ajko na květech) se nesmí držet voda.

Přesazování a hnojení

Orchideje se doporučují přesazovat zhruba každý druhý rok a to v době po odkvětu. Odborníci nedoporučují odstřihávat květní stvoly. Připravíte se tak o mnoho květů. Rostlinu také nestěhujte z místa na místo. Zastaví se tím proces kvetení.

Hnojit? Můžete, ale…

Hnojit můžete, a to v období od března do dubna. Do zálivkové vody se přidává tekuté hnojivo v rozmezí 7 až 14 dnů.

Tak ať vám krásně kvetou!