Prášek, kapsle, gel, prací ořechy? Čím perete vy?

vyprané prádlo

Podle reklam bychom doma museli mít nejméně 5 pracích prostředků. Na barevné prádlo, na bílé, speciální na hodně zašpiněné s odstraňovačem skvrn, na dětské prádlo, na jemné, na svetry a kdo ví co ještě. A to nemluvím o avivážích. A teď ještě v jakém skupenství – jako prášek, gel nebo kapsle? A co ekologické? Pomůžeme vám se v tom trochu vyznat.Prací prášek

Prášky perou všeobecně lépe než prací gely či kapsle, nejlépe je toto vidět u silně zašpiněného prádla, snadněji odstraní skvrny a většinou jsou v přepočtu na jednu prací dávku i levnější. Některé prášky již obsahují i látky podporující bělící účinek, a tím udržují v kondici vaše bílé prádlo. Nevýhodou pracích prášků je však to, že se mohou usazovat v pračce a hůře se rozpouštějí. Velice pečlivě dodržujte dávkování, u každého pracího prostředku (a to platí nejenom pro prášky) je doporučené dávkování jiné. Nevyplatí se ho překračovat, s větším množstvím prášku nebudete mít lépe vyprané prádlo, naopak, díky množství pěny se sníží mechanické působení pračky a tím se snižuje i účinnost praní. A navíc nemusíte větší množství prášku dobře vymáchat a zůstane tak v prádle, kde může způsobit různé vyrážky. Pokud neperete větší várky čistě bílého prádla, stačí prostředek na barevné prádlo, při použití pro bílé přidejte jen trochu sody.

Gel

Výhodou gelů oproti pracím práškům je jejich snadnější rozpouštění i při nižších teplotách, čímž šetří vodu i energii. Také nezanechávají na prádle žádné usazeniny. Neperou však tak dobře jako prací prášky, hlavně na hodně špinavé prádlo nestačí.

Kapsle

Kapsle vypadají jako gel v igelitovém obalu, nicméně jsou k nim často přidávány i složky jako je aviváž či bělící složka. Pečlivě se podívejte, jaký druh kapslí máte, např. funkční oblečení se nesmí prát v aviváži, na barevné oblečení je zase zbytečné používat bělicí složky. U kapslí máte ale jistotu, že nepřekročíte doporučenou prací dávku.

Ekologické varianty

Kromě standardně dostupných pracích prostředků, které nesou díky svému složení a tomu, že se rychleji odbourávají značku ekologických pracích prostředků, si můžete ty opravdu eko vyrobit i doma. Jedním z nich je i prací sliz. V porovnání s cenou klasického pracího prášku, kde jedna prací dávka vychází cca na 4,60 Kč, stojí stejnou částku 4 dávky pracího slizu. Ten si můžete vyrobit z jednoho litru vody, do které přidáte 25 g nastrouhaného pracího mýdla a 25 g sody. Smícháním vyrobíte čtyři prací dávky. Je zbytečné vyrábět sliz do zásoby, poměrně rychle se kazí. Pere velice dobře, nicméně i bílé prádlo prané ve slizu může časem šednout, zkuste tak přidat pár lžiček citronové šťávy nebo jednou za čas vyperte prádlo v normálním pracím prášku.

Prací koule a prací ořechy jsou velkým eko hitem na praní. Jak již ale před několika lety ukázaly testy renomovaného časopisu, velký prací účinek nemají. Ve výsledcích jak u pracích ořechů, ke kterým nepřidáváte žádný další prací prostředek, tak u pracích koulí, ke kterým přidáváte podle doporučení výrobce i trochu (přesné dávkování u pracích koulí) pracího prostředku, se neprokázala větší prací schopnost výrobku. Ve srovnání s praním v čisté vodě ale perou o něco lépe.

A čím perete vy?