Pozor na zloděje: poradíme, jak ochránit majetek během dovolené

zámek

Ze statistik Policie ČR za rok 2011 vyplývá, že počet vloupání do domů a bytů v době letních dovolených stoupá až o desítky procent oproti zbytku roku. Pojištění nestojí moc, zejména v porovnání s tím, co všechno jsou zloději schopni odcizit. Že dům pojištěný nemáte? Ještě není nic ztraceno! Zvládnete to i před odjezdem.

Uzavřete pojistku on-line

I když vám do dovolené zbývá už jen chvilka, přesto, i když nemáte svůj majetek pojištěný, lze vše ještě dohnat a pojištění si sjednat on-line z pohodlí domova. Pozor na pojmy a názvosloví.Pojištění domácnosti se vztahuje na movité věci, které tvoří vnitřní vybavení domácnosti (např. elektronika, nábytek, cennosti, kuchyňská linka atd.). Oproti tomu pojištění nemovitosti kryje škody na samotné nemovitosti a stavebních součástech, které jsou s danou budovou pevně spojeny (např. radiátory, okna, zdi atd.).

Porovnejte si nabídky

Pokud máte alespoň den, projděte si v klidu nabídky pojišťoven, porovnejte pro a proti a následně můžete smlouvu rovnou uzavřít. Sjednání pojištění představuje opravdu nepatrnou investici času a energie, která se vám v případě pojistné události několikanásobně vrátí.Pokud budete uzavírat pojištění domácnosti, dejte si pozor na správně zvolenou pojistnou částku (skutečnou hodnotu domácnosti). Laicky řečeno: souhrn všech věcí, které mají v domácnosti nějakou hodnotu. Kdyby částka byla výrazně nižší, pojišťovna by vám zbytečně krátila náhradu škody. (Pro tyto účely je vhodné pečlivě uchovávat doklady o koupi věcí a nákladnější vybavení i fotograficky zdokumentovat.)

Objekt je třeba dobře zabezpečit

Pokud máte na svůj byt či dům uzavřeno pojištění domácnosti nebo nemovitosti, je potřeba dbát na jeho řádné zabezpečení. Kromě toho je někdy nutné daný objekt trvale obývat či užívat. Proč a jak to zajistit?

Dojde-li k pojistné události a bude prokázáno, že nebyl tento objekt obýván, užíván nebo byl ponechán bez dozoru po dobu více než 60 kalendářních dnů, může pojišťovna požadovat vyšší spoluúčast nebo může významně krátit pojistné plnění.

Když jste pryč více než 60 dní

Odjíždíte-li na dovolenou nebo služební cestu delší než 60 dní, požádejte příbuzné nebo sousedy, aby vám nemovitost pravidelně kontrolovali. Chcete-li pojistit například chatu či chalupu nebo jiný objekt, který není trvale obýván nebo užíván, uzavřete pojištění domácnosti a nemovitosti na rekreační objekty.

Jak ještě dům ochránit před nevítanou návštěvou?

Požádejte sousedy, aby na dům dohlédli a vybírali vaši poštovní schránku.

Simulujte přítomnost v domě. S pomocí časovaných zásuvek lze v určitých hodinách např. rozsvítit světlo, zapnout rádio apod.

Pozor na sociální sítě. Kam jedete by neměl vědět nikdo nebo jen vaši přátelé. Vše lze na soc. sítích nastavit a eliminovat následky.Není dobré také jakkoliv upozorňovat na cennosti v domácnosti. To platí např. na rodinné domy, do kterých je díky velkým oknům v přízemí dobře vidět. Nechat na stole třeba řetízek, náušnice, počítač či tablet, rozhodně nepatří k nejlepším nápadům.

A hlavně: Klidnou dovolenou bez nervů a starostí!