Postavte se slunečním paprskům! Vytvořte si na zahradě vlastní zastíněnou oázu

Postavte se slunečním paprskům! Vytvořte si na zahradě vlastní zastíněnou oázu

Nejjednodušší klasika: slunečník

Nejznámějším způsobem stínění jsou slunečníky. Od malých na jedné tyči na stojně plné písku či vody až po ty velké, které mají svou konstrukci, a většinou se jejich základna ještě musí zatížit kamennými čtverci pro plnou stabilitu. Textilie slunečníku bývá u kvalitních výrobků opatřena ochranou proti UV záření, špíně a vlhkosti. U některých je dokonce možnost i potah sundat a vyprat. Dříve slunečník znamenal jen barevný malý šestiúhelník, nejvíce známý od stánků se zmrzlinou. Nyní si můžete vybrat z mnoha tvarů (čtverce, kruhy, šestiúhelníky a další) a velikostí.

Zahradní párty stan

Zahradní pavilonky, altánky nebo párty stany. Vše je na stejném principu volně stojící konstrukce, do země se kotví pouze pomocí zatlučených hřebů nebo stanových kolíků. Jejich výhodou je, že je můžete umístit kdekoliv po zahradě. Na terasu se už hodí méně, není zde možnost dobrého ukotvení. Ke stanu se střechou můžete dokoupit i boční clony a schováte se tak i v případě deště. Pod tyto látkové stany ale nedoporučujeme umisťovat grily nebo malá ohniště, snadno by mohlo dojít k nehodě.Napněte plachty!

Nejefektněji nad zahradou vypadají stínící plachty. Jsou lehké, různých barev a tvarů, většinou z polyesteru. Napínají se mezi pevné body. Ty můžete kotvit do fasády domu, k plotu nebo pomocí jednoduchých zemních kotev pro teleskopické stožáry do trávníku nebo osadit do dlažby. Plachty, inspirované lodním designem, se napínají pomocí lanek a navíjecí tyče. Podobně jako třeba síť na volejbalovém hřišti. Jsou ideální pro nepravidelné prostory, můžete využít třeba kombinaci tvarů čtverce trojúhelníku k pokrytí co největší plochy. Odolají i větru, jsou z 95 % odolné i UV záření. S jejich pomocí si můžete na zahradě vytvořit příjemnou oázu.

Zastínění pevně u domu

Ke stěně domu si připevněte markýzu a máte hned zastíněné sezení na terase. Tento velice funkční prvek může mít výsuv až 5 m, pokryje tedy celou terasu bez problému a ještě příjemně zastíní okna místnosti. Variant je více podle druhu potahu, jeho upevnění. V prvé řadě je ale důležité rozlišit dvě a to je na ruční ovládání, tj. klikou a na dálkové ovládání. Výrobci doporučují pro komfortní užívání vybrat si variantu na dálkové ovládání. Velikou výhodou markýzy je její variabilita. Při zamračeném počasí ji můžete srolovat a hned si pustíte na terasu i do oken světlo.