Podzimní péče o trávník. Co dělat v říjnu?

zelený trávník

Na svůj vyšlechtěný zelený koberec byste neměli zapomenout ani na podzim. Když údržbu zanedbáte, výsledek poznáte hlavně po zimě. Dopřejte mu vertikulaci i pískování.

O trávník je nutné pečovat během celé sezony, ale hlavní je nepodcenit jaro a podzim. Někteří zahrádkáři trávníku věnují pozornost hlavně na jaře. Pravda je ovšem taková, že jarní stav porostu do velké míry ovlivňuje péče v předešlé sezoně, tedy na podzim.

Vertikulace – prořez

Až do konce října, pokud to počasí dovolí, provádějte pečlivou vertikulaci. Trávník po ní určitě dobře prohnojte. Provádí se nejčastěji kombinací strojové a ruční práce. Na malých zahradách, kde je trávníku málo, můžete vertikulovat vertikulačními hráběmi.Na velké plochy nutně potřebujete výkonnou techniku. Půjčit si ji můžete i v hobby marketech. Prořez se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech. Po každé etapě je třeba z trávníku uvolněnou plsť pečlivě vyhrabat. Jestliže je trávník dlouhodobě zanedbávaný, budete muset patrně vertikutaci provést ještě i ve třetím směru, aby se z porostu odstranilo co nejvíce odumřelé hmoty. Po vertikulaci se trávník musí důkladně zalít.

Postřik plevelů a další práce

Můžete provést i postřik plevelů selektivním herbicidem. Pozor ale na nepříznivé počasí. Tehdy je hnojení problém. Travnaté plochy na těžké jílovité půdě je možné také provzdušnit a zapískovat. Máte-li závlahový systém, počkejte ještě s jeho vypuštěním do doby, kdy začnou hrozit první mrazíky. Důvod vertikulace v říjnu? Odpověď je jednoduchá. Hlavního efektu se dočkáte na jaře. Trávník se mnohem rychleji dostane do kondice, má sytější tmavě zelenou barvu a mnohem rychleji roste.

Hnojení se speciálním hnojivem

Pro hnojení používejte speciální podzimní hnojivo. To dodá trávníku živiny v jiných poměrech než hnojiva pro jiná období. Právě podzimní výživa připraví trávu na nízké teploty, listy jsou mnohem pevnější a také zarazí jejich růst. Což je záhodno.