Podzimní dekorace: barevný podzimní balkón

podzimní výzdoba

I váš podzimní balkón může hýřit barvami stejně jako listy na stromech. Nakombinujte podzimní květy a ozdobte jimi váš balkón nebo terasu.Vyčistěte truhlíky od letniček

Poslední kvetoucí muškáty a další letničky už končí svou dobu kvetení. Muškáty můžete připravit na zazimování několika způsoby (Jak zazimovat muškáty), bylinky a pokojové květiny, které jste měli přes léto venku, přesuňte dovnitř dříve, než budete topit, aby rostliny měli ještě možnost se adaptovat v podobné teplotě. Jednoleté letničky už zlikvidujte a do uprázdněných truhlíků nachystejte podzimní výzdobu.

Co do truhlíků?

Do podzimně zbarvených truhlíků je důležitý výběr druhů, které budou zajímaví svou barvou, vzhledem, květem či zajímavými plody. Na rozdíl od letniček nepotřebují tolik světla ani tepla, naopak kratší dny a chlad jim dokonce svědčí, neboť mnoho trvalek intenzivněji vybarvuje listy (zběhovec, okrasné zelí, rozchodníky, Heuchera), a tím výrazně vynikne jejich struktura a nápadné žilkování. Některé cibulky a trvalky jsou dekorativní svými plody, jiné mají zase vegetační období posunuté a kvetou až v podzimních měsících. Také chryzantémy a astry, obojí nízké a pozdně kvetoucí rostliny. A těch barev, z kterých můžete vybírat. Vždy nakombinujte do truhlíku i více barev a u chryzantém sázejte více rostlin pohromadě. Barvy můžete doplnit břečťanem, který je vhodný do podzimních nádob, také i vytrvalé bylinky jako mateřídouška, tymián nebo šalvěj.  V případě použití méně barevných rostlin můžete vaše aranžmá doplnit i žlutým a načervenalým podzimním listím, které zapícháte mezi živé rostlinky tak, aby vytvořily barevný kontrast.

Podzimní dekorace: vřes a jehličí

Zřejmě nejpopulárnější podzimní rostlinou, kterou vídáme v truhlících, je vřes. Vřesovištní rostliny se postarají o okrasu až do zimních měsíců. Nepřeberná nabídka vřesů, kterou najdete v každém květinářství vás překvapí různorodostí barev a tvarů od malých keříků až ke stromkům. Nejznámější z nich je vřesovec (Erica gracilis), který můžete najít v růžové, červené nebo bílé barvě květních zvonečků. Rostlina je jednoletá a přečká i první mrazy. Vřesovec není náročný, kvete na každém stanovišti a snese každou zeminu, dokonce i vyčerpanou po letničkách. Vyžaduje silnou zálivku.Klasický vřes (calluna vulgaris) je víceletý stálezelený keřík podobná vřesovci, má však jiné květy v bílé, červené, tmavofialové či růžové barvě, listy mohou být zelené, zlatavé i šedé. Vyžaduje kyselou půdu, smícháme proto rašelinu či lesní hrabanku s běžnou nepříliš silnou zeminou a přidáme asi jednu třetinu objemu písku. Zaléváme zásadně měkkou vodou.

Na zimu

Ty správné rostliny v truhlících přečkají celou zimu. Jsou to keříčky drobných jehličnanů, odolné stálezelené rostliny a trvalky se zajímavými listy, například jalovec, hebe, skalník, drátovec, břečťan nebo vřes. Osázené truhlíky pak můžete dekorovat různými přízdobami, které dokreslí panující roční období. Před Vánocemi můžete doplnit truhlíky výzdobou z krátkých březových větviček, které můžete ovázat červenou mašlí a získat tak krásnou vánoční výzdobu.