Pijete vodu ze studny? Ověřte si její nezávadnost

Voda ze studny? Pokud ji pijete, raději si ověřte její nezávadnost!

Pravidelná údržba studny

U studny by mnoho lidí nenapadlo, že potřebuje také pravidelnou údržbu, a to přesto, že vodu ze studny pijí. Doporučený interval pro čištění studní je 5 až 10 let, přičemž odborníci považují hranici 10 let za naprostou mez. Doporučují se držet spíše rozsahu 5 – 7 let. Jinou péči potřebují studny vrtané a jinou studny hloubené. Na vše je ideální pozvat odborníka, sami se do vyčistění studny pouštějte pouze v případě, že máte ověřené a odborníky doporučené postupy pro vaši studnu. Důležitý je také důvod, proč potřebujete studnu čistit. Zda je to pouze běžná údržba nebo je voda nějakým způsobem závadná, nepitná nebo dokonce kontaminovaná. A samozřejmostí by měla být kontrola a údržba technického zařízení studny alespoň jednou ročně.

Pitná vs. užitková

Časté jsou argumenty typu: „Vodu ze studny na zahradě pil už náš děda, bude tedy v pořádku.“ To ale není zrovna moc platné. Ani to, že vodu je dlouhodobě užíváte jako pitnou a nepozorujete žádné nepříznivé účinky, neznamená nezávadnost vody. U pravidelných uživatelů se totiž může vyvinout tolerance na bakterie, které indikují fekální znečištění. Onemocnět mohou ale návštěvy a malé děti, ale i samotní uživatelé, pokud z různých příčin dojde k oslabení imunitního systému. Ne každá voda je tak vhodná jako pitná. Klasifikaci vody vám určí pouze pravidelné testy, které byste měli provádět každý rok. Výsledky zodpoví otázku, zda je vodu možno používat jako pitnou nebo je pouze užitková, tj. můžete s ní zalévat zahradu, splachovat, prát, ale ji pít.

Nechte vodu raději otestovat

V každém případě je třeba vodu každoročně nechat otestovat. Na rozsahu testu se předem domluvte s laboratoří, kde vodu necháváte testovat, dle toho se bude odvíjet i cena testu. Standardní malý test nezávadnosti vody stojí od 700 Kč, testování na přítomnost arzénu a těžkých kovů doplatíte další 300 Kč a kompletní testování pro kolaudační rozhodnutí stojí až 7000 Kč. Pro běžné potřeby by měl být dostačující zkrácený rozbor, který sleduje nejdůležitější položky, jak chemické, tak mikrobiální a vyjde na zhruba 1600 Kč. Výsledky rozboru pak můžete konzultovat s odborníkem a domluvit se, které řešení, vzhledem k rozboru, je pro vás nejvhodnější. Rozbor byste měli vždy zadat akreditované laboratoři a s nimi se také domluvit, zda můžete vzorky vody odebrat sami nebo je nutné, aby je odebrat pověřený pracovník.

Pokud jste vodu již dlouho netestovali, nelitujte výdajů a nechte si udělat kompletní rozbor. Jistota, že pijete opravdu nezávadnou vodu, za to stojí.