Pěstování orchidejí: květy po celý rok

orchidej

Orchideje nejsou na pěstování náročné. Poradíme, jak mít květy orchidejí po celý rok.

Orchideje jsou atraktivní pokojové květiny, jejichž mnoho druhů díky křížení a otužování nepotřebuje skleník a složitou péči. Můžeme je pěstovat v bytech, v létě na balkónech či terasách. Nevyžadují mnoho péče, a navíc kvetou dlouhé týdny.

Jak pěstovat orchideje

Významným sběratelem orchidejí byl český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl, který je v druhé polovině 19. století přivezl ze svých amerických cest do Evropy jako ještě neznámé květiny.

Tropické orchideje rostou většinou epifyticky, tj. na větvích stromů, a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny, jež volně splývají v prostoru. Rostou a kvetou po baldachýnem tropických pralesů, chráněné před spalujícím sluncem, při vyšší vzdušné vlhkosti a stálé teplotě kolem 20 °C, která v noci jen mírně poklesne. Podobné podmínky jim můžeme vytvořit i doma.

Orchideje se dělí podle teplot na zhruba tři skupiny. První z nich je možné pěstovat v běžném bytě s ústředním topením. Nejvíce jim vyhovuje teplota v rozmezí 18–28 °C. Pokud k tomu dodáme vlhkost, porostou a pokvetou po celý rok. Sem patří například druhy Phalaenopsis, Paphiopedilum či Vanda.

Druhy, jako Oncidium, Cambria, Cattleya, Cymbidium či Dendrobium, pocházejí ze subtropických oblastí s většími teplotními výkyvy a mají trochu jiné nároky. Od jara do podzimu jim vyhovují podobné podmínky, jako teplomilným druhům, ale v zimě potřebují odpočinek při nižší teplotě. Proto je vhodné je na zimu přemístit na okenní parapet v ložnici či na světlou nevytápěnou chodbu. Pro ty, které potřebují teploty ještě nižší, je ideální zimní zahrada.Třetí skupinou jsou zemní orchideje, které koření v zemi, například Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum, a také všechny u nás rostoucí orchideje – vstavače, jejichž květy jsou menší, ale rovněž krásné.

Teplo a světlo

Orchideje se dobře se pěstují v klasických vytápěných bytech na okenních parapetech umístěných na východ, kde nemají přímé slunce, nebo je možné je ráno trochu zastínit přiklopením žaluzií. Mají však po celý den dostatek světla a tepla. Nedoporučuje se umístit květiny u oken či balkonových dveří, jimiž se v zimě větrá. Právě tam vznikají nárazové teplotní rozdíly, které mohou rostliny poškodit. Naopak, pokud na okno umístíte širokou polici, mohou zimu přežít i na parapetu nad radiátorem ústředního vytápění. Podmínkou je dostatečná vlhkost vzduchu, takže zvláště v zimě, kdy z radiátorů sálá teplo, je dobré rosit i několikrát denně. Nebo je možné postavit průhledné květináče do širokých misek, v nichž umístíme vrstvu kamenů, které budeme udržovat vlhké. Avšak rostliny by nikdy neměly stát ve vodě. Dá se říci, že jim svědčí spíše suchý substrát, než kdyby měly kořeny stále vlhké.

Země a voda

Při pěstování v květináčích musíme dbát na speciální propustný vzdušný substrát. Nádoba by neměla být příliš velká. Pokud se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim svědčí.  Díky tomu, že kořeny nepotřebují tmu, můžete zvolit průhledné květináče. Tak také snadno poznáte, kdy rostliny potřebují vodu.

Když kořeny v průhledném květináči nejsou ani trochu zelené, sáhnete na substrát a cítíte, že je naprosto suchý, je třeba rostlinu zalít nebo ponořit na 20 minut do kbelíku s měkkou vodou, nejlépe dešťovou, nebo alespoň odstátou či převařenou. Obvykle úplně postačí, když rostlinu zalijeme jednou za týden až 14 dní.

Orchideje můžete pěstovat i epifyticky. Vyvázat je na větve, které se obalí mechem či rašelinou, a umístit například do terária či vitrínky a v létě na terasu. V tom případě jim doplňujeme vláhu postřikem.

Výživa a škůdci

Kořeny jsou choulostivé nejen na přelití, ale také na přehnojení. Hnojí se pouze každou druhou zálivkou. Hnojivo na orchideje můžeme také přidat do vody, kterou rostliny rosíme, protože orchideje jsou zvyklé přijímat živiny vzdušnými kořeny a listy. Některá taková hnojiva se již prodávají v nádobách s rozstřikovačem, případně si je můžeme podle návodu sami namíchat.

Orchideje mohou napadnout svilušky, které vytvářejí na rostlinách bílé pavučinky, či puklice, proto je třeba pravidelně kontrolovat listy. Jestliže se to stane, i když s lítostí, odstřihněte kvetoucí stonek, aby se rostlina zbytečně nevysilovala a mohla bojovat se škůdcem. Pak listy umyjte odstátou, měkkou vodou a postříkejte buď insekticidem proti savému hmyzu (například Omite 570 EW na svilušky, Fast M na ostatní), nebo přípravkem Biool, vyrobeným z přírodních potravinářských surovin, který účinkuje téměř na všechny škůdce (mšice, molice, puklice, svilušky, třásněnky, malé housenky).

Skvrny na listech mohou znamenat houbové onemocnění, zvláště když listy postupně tmavnou. V tom případě je třeba odstranit poškozené listy, případně jejich části (pokud jich rostlina má málo), a poškozená místa dezinfikovat roztokem manganistanu draselného (hypermanganu).

Květy po celý rok

Bohatství květů na orchidejích nás může těšit, i když nejsme velcí zahradníci a občas zapomeneme rostlinu zalít. Nicméně jednou za čas je třeba i orchideje přesadit, a to když se substrát v květináči prakticky rozložil a vidíme v něm jen kořenový bal. Někdy není třeba ani dávat větší květináč, jen odstranit suché kořeny a doplnit nový substrát.

Různé druhy orchidejí rozkvétají v různých obdobích roku, nebo například Phalaenopsis může na jednom květním stvolu vykvétat opakovaně. Když odkvetlý stonek seříznete v jedné třetině, často pod místem řezu vyraší nový a kvetení se opakuje. Několik různých barev této poměrně nenáročné a bohatě kvetoucí orchideje tak může na našem okně vytvářet stále kvetoucí zahradu.