Péče o přikrývky a polštáře. Víte, jak to dělat správně?

Přikrývky a polštáře

Péřové

Ač se to může zdát, péřové polštáře i peřiny nepatří jen do dob našich babiček. Jsou stále aktuální a velice pohodlné. Ale jejich údržba je o trošku náročnější. Víte, jak správně vyčistit špinavý sypek a jak často by se mělo čistit peří?

Peří

Základem péče o péřové přikrývky je vzduch. Přikrývky a polštáře proto v žádném případě neskladujte ve vakuových pytlích, ty jsou vhodné pro lůžkoviny z umělých materiálů. Skladujte je volně uložené a zhruba jednou za měsíc je proklepejte na vzduchu. Nevystavujte je přímému slunci, ale mráz jim neuškodí. Měňte často povlečení, ale i při správné péči nejsou péřové lůžkoviny navždy. Polštáře se musí měnit po cca 5 letech, více na nich ležíme a tělo vypotí v průběhu noci až 1 litr potu a to se samozřejmě na lůžkovinách odrazí.

Čistírny peří

Péřové lůžkoviny se nepokoušejte sami doma vyprat. Většina z nás nemá pračku s dostatečnou kapacitou a velkým problémem může být i sušení. Ani sušička vám nezaručí pořádné a celkové prosušení. A ve vlhkém peří mohou vznikat různé plísně. Svěřte proto vaše přikrývky do rukou profesionálům. V čistírně peří přikrývku rozpárají, peří vyčistí a mohou vám ho vrátit buď do vašeho starého sypku nebo si můžete objednat nový. Tímto pracím cyklem by měly vaše lůžkoviny projít alespoň jednou za pět let.

Umělé materiály

Lůžkoviny z umělých materiálů nejsou tak náročné na údržbu, nicméně některá pravidla musíte dodržovat také. Větrání a časté převlékání povlečení, to je vlastně takový základ, který udělá dobře všem přikrývkám a polštářům nehledě na jejich materiál.

Velká výhoda těchto lůžkovin spočívá v tom, že jsou lehké a dají se snáze udržovat, jednoduše je totiž můžete vyprat. Při dodržení těchto zásad budou vaše lůžkoviny stále voňavé a měkké.

  • Nejprve zkontrolujte švy a potah přikrývek a ujistěte se, že v něm nejsou žádné díry. Poté zjistěte velikost vaší pračky, případně i sušičky a zvažte, zda se vám vejde přikrývka s polštářem do jedné pračky. Já peru zvlášť každou přikrývku a oba polštáře dohromady.
  • Používejte běžné prací prostředky, ale nijak to s nimi nepřehánějte. Aviváž opravdu není nutná.
  • Prací cyklus nařiďte podle doporučení výrobce, jakmile je na cedulce uvedeno na 40 °, opravdu teplotu nepřidávejte.
  • Do sušičky dejte lůžkoviny s několika tenisovými míčky. Po celou dobu sušení budou náplň v pokrývkách čechrat, aby se neshlukovala na jednom místě. Náplň se rovnoměrně rozloží a přikrývky i polštáře budou krásně nadýchané.

Tip na konec: před praním přikrývku zvažte. Jen tak poznáte, zda je náplň úplně dosušená nebo zda v ní zůstala ještě nějaká vlhkost. Jakmile nebude mít přikrývka po vyndání ze sušičky stejnou váhu, je to signál, že potřebuje ještě dosušit.

Věnujte svým lůžkovinám pravidelnou péči, vyhnete se tak případným zdravotním obtížím a bude se vám lépe spát i dýchat.