Pařeniště je ideální pro zeleninu a bylinky. Zvládnete ho vyrobit i sami

Pařeniště

Pařeniště je výborným pomocníkem každého zahrádkáře, a nejen toho. Může se stát také malou zahrádkou na balkóně nebo posloužit jako částečná náhrada skleníku. Jeho konstrukce není složitá a zvládnete ho vyrobit sami.

Pařeniště ocení i majitelé skleníků, a to jednak pro předpěstování sazeniček, a také pro pěstování nižších druhů rostlin, které by ve skleníku zabraly místo těm vyšším. Ale nejen to. V zimě lze v pařeništích uskladnit kořenovou a hlíznatou zeleninu a ještě sem zasadit rostliny klíčící v chladu a pod bodem mrazu, jako například čemeřici, lomikámen, hlaváček nebo koniklec.

Mělké nebo hluboké?

Mělká pařeniště se používají pro předpěstování rané zeleniny a mají výšku cca 40 cm. Tento typ je také vhodný na balkón. V hlubokých můžeme pěstovat zeleninu po celou sezónu, a přitom mít velmi časnou sklizeň. Tato pařeniště jsou vysoká až 170 cm a jsou již podobná plachtovým skleníkům, neboli fóliovníkům.

Teplé nebo studené?

Studené pařeniště zahřívá pouze sluníčko a takové můžeme mít i na balkóně. Teplé pařeniště se zahřívá díky spodní vrstvě organického materiálu. Tím je v tomto případě hnůj, nejlépe koňský, ovčí nebo kozí, kravský nedovede vytvořit tak vysokou teplotu. Místo pro teplé pařeniště připravíme tak, že vyhloubíme 60 cm hlubokou jámu. Na její dno umístíme padané listí, na to cca 5 cm zahradnické rašeliny nebo vyzrálého kompostu a na tyto vrstvy položíme asi 30 cm hnoje a řádně udusáme. Pařeniště na několik dní zakryjeme a poté hnůj opět udusáme a pokryjeme cca 2 cm suchého listí. Navrchu pak bude zhruba 15 cm zeminy.

Jak vyrobit pařeniště

Nejprve si pro stavbu pařeniště vyberte světlé a chráněné místo. Obvyklý rozměr pařeniště je přibližně metr na metr a půl. Počítejte s tím, že v létě budete muset rostliny před slunečními paprsky chránit. Pařeniště je vždy sešikmené, zadní (severní) stěna bývá obvykle vysoká 40–50 cm, přední kolem 15 cm, tak pařeniště přikloníme ke slunci.

Spodní část konstrukce může být betonová nebo vyzděná ze starých cihel. To se hodí, pokud chcete mít pařeniště umístěné na stejném místě. Druhou variantou, která vám poskytne možnost pařeniště kdykoli přesunout, je vyrobit dřevěnou konstrukci.

Na tu potřebujete prkna, trámky, spojovací materiál a impregnaci na dřevo, případně barvu. Z nářadí pilu, šroubovák, kladivo a štětce. Podle rozměrů si připravíme rám, nařežeme trámky na rohové sloupky a prkna do potřebných rozměrů a vše napustíme prostředkem proti hnilobě dřeva a natřeme. Nezapomeňte boční prkna sešikmit směrem k jihu a výšku trámků i prken uříznout o 30 cm vyšší, než bude nadzemní část.

Do každého rohu zarazte trámek do hloubky 30 cm, udělejte si brázdy od jednoho trámku k druhému, na ně našroubujte zadní a přední prkno a následně sešikmené boky. Konstrukci přihrňte zeminou, aby se do pařeniště nedostali slimáci a jiní škůdci. Zhruba 1 cm zevnitř pod horní okraj zadní i přední stěny namontujte latě, na které přijde horní uzavírací část.

Čím ho zakrýt

Pařeniště musí mít překrytí, které umožní prostup slunce, ale také se může lehce otevřít, aby květiny mohly lépe dýchat, a abyste mohli s rostlinami pracovat. Vhodná jsou například stará dřevěná okna, nebo polyetylénové zahradnické fólie. Okna lze upevnit vzadu na vyvýšené části pařeniště na panty a vpředu přišroubovat madla pro snazší otevírání. V tom případě je třeba velikost pařeniště přizpůsobit velikosti oken.

Jestliže využijete venkovní fólii s mřížkou, která je k tomuto účelu přímo určena, vyrobíte si obdélníkový rám a do něj připevníte fólii. Poté opět připevníte na vyšší část pařeniště panty k základnímu rámu. Rámy nezapomeňte natřít.

Údržba

K pařeništi si pořiďte větrací kolík, abyste mohli pařeniště dobře větrat a rostliny se nepřehřívaly. Při intenzivním slunečním záření v létě je dobré pařeniště zakrýt například bambusovými rohožemi nebo natřít skla neprůhlednou barvou, aby se rostliny nespálily. To odpadá při použití fólie.

Rostliny zalévejte co nejdříve ráno, než začne hřát slunce. Oschnou a nespálí se, v noci nebudou vlhké a nezačnou plesnivět.

Autor: PM