Ořešák královský: zdraví v listech i plodech

vlašský ořech

O vlivu a prospěšnosti ořechů na lidské zdraví i psychiku toho bylo již napsáno mnoho. Ale víte, že i listy z ořešáku, sklizené nejpozději v prvních říjnových dnech jsou velice léčivé? Co vše z nich můžete dělat a prospět tak svému zdraví v následujících tipech.Ze stromu nazvaného ořešák královský se kromě plodů využívají také listy a zelené oplodí nazývané rubina. Listy obsahují především třísloviny a flavonidy, které mají svíravé a protizánětlivé účinky a ničí hlavně choroboplodné zárodky ve sliznicích. Při zánětech v dutině ústní se proto doporučuje kloktání nebo pití čaje z listů a vychladlý výluh zase pomáhá odstraňovat z pleti mastnotu a díky tomu je ideálním prostředkem na aknózní pleť. I zánět spojivek se léčí pomocí listů ořešáků, v tomto případě ve spojení s léčivým heřmánkem. Jen pozor na dávkování silný čaj z listů může u zvýšených dávek vyvolat žaludeční nevolnost u jedinců s citlivým žaludkem, jinak žádné vedlejší účinky známé nejsou.

Pro krásné vlasy

Listy ořešáku nalézají uplatnění také ve výrobě domácích zkrášlovacích prostředků. Silný výluh z listů se dá použít jako přeliv zvýrazňující barvu hnědých vlasů. Ovšem nečekejte barvu, která by mohla svojí intenzitou soutěžit s přípravky z drogerie. Domácí barva na vlasy spíše zvýrazní přirozený odstín, ale při opakovaném používání se její účinek znásobuje. Pokud chcete barvu silnější, zkuste si jí připravit z rubiny. Nikdy ale barvu nepoužívejte na šedé vlasy ani ke krytí šedin, jinak si na hlavě vytvoříte mechově zbarvený porost.

Pomáhá při anémii

Anémie je nemoc, při které je porušena nebo snížena tvorba červených krvinek. Pro podpůrnou léčbu se dá užívat i víno z ořešáku, které připravíte následujícím způsobem. 50 – 60 g umytých listů naložíte do 750 ml bílého vína a necháte 8 – 12 dní louhovat, přecedíte a užívá se 2x denně (před obědem a před večeří) jednu polévkovou lžíci. Tuto přírodní medicínu však nepodávejte dětem.

Detoxikace organismu

Pro očistnou kúru a detoxikaci organismu můžete využít čaj z ořešáku. Čaj z listů si připravíte následovně: jednu čajovou lžičku pokrájených listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, přecedíme a pijeme 1x denně jeden hrníček.

Kožní plísně

Stejně jako u jiné léčby plísní je potřeba delší čas a trpělivost, odvar používejte denně. Příprava: jednu čajovou lžičku drobně nakrájených čerstvých nebo sušených listů ořešáku namočíme na 12 hodin do 250 ml studené vody a necháme louhovat, pak výluh přivedeme k varu a přecedíme, teplým i studeným odvarem omýváme několikrát denně místa postižená plísní.

Na záněty dutiny ústní

K zánětům dásní i dutiny ústní můžeme použít jak odvar, tak i nálev.

Odvar ke kloktání: dvě čajové lžičky drobně nakrájených čerstvých nebo sušených listů ořešáku namočíme na 12 hodin do 500 ml studené vody a necháme louhovat, pak výluh přivedeme k varu a přecedíme, vlažným nebo studeným odvarem kloktáme a vyplachujeme dutinu ústní několikrát denně; do odvaru můžeme také namáčet zubní kartáček a dásně jím masírovat.Nálev ke kloktání: jednu čajovou lžičku drobně nakrájených čerstvých nebo sušených listů ořešáku přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut vylouhovat, přecedíme a nálevem kloktáme a vyplachujeme dutinu ústní několikrát denně; do nálevu můžeme také namáčet zubní kartáček a dásně jím masírovat.

Jak a kdy sklízet listy ořešáku?

Co se týče sběru listů, nejvhodnější doba pro jejich sklizeň je v červnu až červenci, ale sklízet se dají i v srpnu a září a nejpozději začátkem října. Protože listy mají při sušení tendenci hodně zhnědnout, je třeba je sušit rychle, nejlépe v sušičce nebo troubě zapnuté na teploty 50 ˚C.

Nasbírejte si ještě honem pár listů, ať si stihnete připravit zásobu na zimu.