Odvážné barvy v interiéru. Není třeba se jich bát.

sedačka

Většina z nás má laděný interiér svého domova do jemnějších barev, ale výrazných barev se bát nemusíte. Ani na zdech, ani na nábytku. Jedna výrazná barva totiž celý interiér sjednotí a dá mu punc jedinečnosti. Zapomeňte proto na kombinace šedé a bílé a pusťte se do experimentů.

Výběr barvy

Jak vybrat tu správnou barvu, kterou interiér prozáříte? Začněte jednoduše, od barev nábytku, sedačky a oblíbených obrazů, které chcete do místnosti umístit. Pokud máte nějaké solitérní kusy nábytku ve výrazné barvě, držte se jí nebo doplňte podobným odstínem. Vždy si vyberte barvu, se kterou se cítíte dobře a je vám příjemná. Ladíte byt do severského stylu? Pak může být vaší výraznou barvou ledově modrá nebo tyrkysová, kterou necháte opakovat na vzorech na koberci, dekoračních polštářích, lampě a i na prostírání na stole.


Chcete byt trošku rozsvítit? Pořiďte si žluté křeslo a protější zeď vymalujte na žluto, k tomu obrázky v bílých a černých rámečcích a interiér bude hřejivý. Nemusíte se bát ani ohnivě červené a dalších odstínů této barvy. Ty můžete použít na sedačku nebo židle k jídelnímu stolu a v kombinaci se zdí barvy latté nebo tlumených odstínů bílé a krémové bude úžasným výrazným prvkem, který váš pokoj ozvláštní. Ale volte vždy jen jednu nebo maximálně dvě výrazné barvy nebo jejich barevné odstíny ve spektru, výrazný modro žlutý pokoj by na vás asi klidně nepůsobil.

Kde barvu použít

V kuchyni se můžete vyřádit, barvy snese nejenom kuchyňská linka, ale i vnitřky poliček a barevně sladěné si můžete pořídit i domácí spotřebiče jako je kávovar, touster a další. I v kuchyni se můžete rozmáchnout na zdi a zde se nemusíte bát ani zelené barvy třeba v limetkovém odstínu, která podporuje chuť k jídlu a v kombinaci s bílou a šedou dokáže zázraky. Oproti tomu v ložnici volte tlumenější odstíny barev, můžete sáhnout i po odstínech hnědé, čokoládové, vymalujte celou stěnu a k tomu dolaďte závěsy, dekorační polštářky, povlečení či barevné svíčky a bude se vám krásně odpočívat.


Kombinace barev

V místnostech, kde chcete vytvořit klidné, tiché prostředí využívají barevné návrhy tónů stejné barvy s měnícími se odstíny. Zkuste teplou bílou vymalovat strop, zdi střední modrou a dolaďte sytě modrými dekoracemi. Můžete zkusit jednu zeď vymalovat i pruhy, třeba v námořnické modré. Harmonické návrhy využívají barev, nacházejících se vedle sebe v barevném spektru. Smíchejte odstíny modré s purpurovou nebo oranžové s červenou. Kontrastní barevné návrhy používají odstíny X, to jsou odstíny, které jsou přímo proti sobě v barevném kolečku a spolu vypadají dobře i přesto, že jsou kontrastní. I v tomto případě ale laďte jednotlivé odstíny opatrně, ať najdete ty, které budou nejen harmonicky souznít spolu ale i s vaší náturou a místností, kterou zařizujete.

Barevná paleta

Když budete postupovat podle tohoto základního barevného schématu, můžete experimentovat s širokou škálou barevných kombinací a směle dát dohromady neskutečné návrhy pro nové dekorace interiéru.