Jak odstranit sníh ze střechy

zasněžená střecha

Zasněžené střechy chaloupek sice vypadají pohádkově a malebně, ale větší vrstva těžkého sněhu může způsobit nepříjemnosti: od narušení střechy po celý její pád. Při větší sněhové nadílce je tedy potřeba sníh ze střechy odstranit. Vždyť váha sněhu může být i 400 kg/m2.

Použijte správné nářadí

Najdou se tací, kteří k odstranění sněhu na střeše vyzkouší fukar na sníh. Rozhodně se ale nejedná o ideální řešení, i když se mnohým zdá jako rychlé a pohodlné. Použitím fukaru může dojít k nevratnému poškození střešní krytiny.

Přímo pro tento účel jsou stvořeny speciální hrábě na sníh. Podle typů střech najdete i několik typů těchto hrábí.

Pokud znáte někoho šikovného, požádejte ho, aby vám vyrobil odstraňovač sněhu pro šikmé střechy z plechu, tyče a kusu tlusté folie.

Pokud je to potřeba, použijte stabilně připevněný žebřík. Je vždy lépe, když jej ze spodu ještě jistí další osoba.

Jak odstranit sníh ze střechy

Sníh odstraňujte rovnoměrně, nenahrnujte jej na jedno místo a ze šikmých střech odstraňujte sníh symetricky z obou střešních ploch, a to nejlépe zároveň. Proto je lepší pracovat alespoň ve dvou.

Nepropadněte svému poslání. Střecha rozhodně nemusí být zcela bez sněhové vločky. Cílem je snížit tlak sněhu vyvíjený na střechu, ne ji dokonale uklidit.

Abyste měli jistotu, že nedojde k poškození krytiny, doporučuje se nechat cca 20 – 30 cm sněhovou vrstvu.

Pozor na led a rampouchy, mohly by ucpat okap.

Základy bezpečnosti

Důsledně informujte o svém záměru. Pokud nebydlíte na samotě a hrozí, že kolem domu procházejí cizí lidé, vymezte zónu dopadu sněhu.

Zamezte pohybu osob venku pod střechou.

Dbejte své osobní bezpečnosti.

Pamatujte, že jde o fyzicky namáhavou činnost. Pokud na vás přijde únava, raději si odpočiňte. Zamezíte tak úrazům z nedbalosti.