Ochlazovač vzduchu místo klimatizace? Jaký je v tom rozdíl?

Zkuste ochlazovač vzduchu místo klimatizace. Jaký je v tom rozdíl?

Způsob chlazení ochlazovače

Princip fungování je velice jednoduchý. K chlazení využívá tato ochlazovací jednotka vodu nebo led, kterým naplníte zásobník. Klimatizace oproti tomu používá speciální chladivo, které je většinou ve formě plynu uzavřené v kovových trubkách. Díky tomu je schopna klimatizace dramaticky snížit teplotu v místnosti, což vzhledem ke zdraví, není vždy optimální. Klimatizace také velice rychle vzduch v místnosti vysuší, ochlazovač je ale schopen vzduch zvlhčovat.

Sníží teplotu doma o 4 °C

Ochlazovač není klimatizace, aby vzduch vychladil více. Uleví vám ale od těch největších veder. Nezpůsobuje průvan, tak jako ventilátor nebo mobilní klimatizace. Funkční jednotka je totiž ukrytá za tělesem s lamelami. Studený proud vzduchu je tak rozptylován do místnosti rovnoměrně. Příjemně a rychle vychladí místnost na požadovanou teplotu. Velkou výhodou je i současné zvlhčení vzduchu. Tím pomůže chránit vaši kůži i sliznice před podrážděním a dehydratací.

Ochlazuje i zvlhčuje

Ochlazovač můžete používat i v zimě hlavně jako zvlhčovač vzduchu. Některé přístroje mají rovnou kombinované funkce a slouží i jako čistička vzduchu. Jsou tak vhodné pro astmatiky nebo alergiky. Jiné modely jsou zase schopné pohlcovat pachy, což ocení zvláště majitelé domácích zvířat. Multifunkční modely pak mohou sloužit v zimě i k lehkému přitápění nebo jako ventilátor v případě přetopené místnosti.

Stejně jako u klimatizací i tady si můžete pořídit těleso s dálkovým ovládáním. Můžete ho tedy umístit v rohu místnosti a při zapnutí ani nemusíte vstát. Většina ochlazovačů bývá vybavena kolečky, manipulace s nimi je tedy velice snadná. Velikou výhodou je, že nepotřebuje trubici k odvodu teplého vzduchu, není tedy nutné připravovat vývod ven z místnosti ať už okenní tabulkou nebo zdí. Ochlazovací jednotky mají nízkou spotřebu energie a většinou také nízkou hlučnost. Ceny začínají na tisíci korunách.

Jedinou nevýhodou může být potřeba v opravdu horkých dnech doplnit zásobník vody. Zásobníky většinou pojmou až 6 litrů vody, při celodenním spuštění se však může stát, že bude potřeba doplnit 2 x denně. To však není překážka příjemnému a hlavně zdravému ochlazení.