Nestíháte domácnost? Najměte si hospodyni

úklid, paní v domácnosti

Máte pocit, že toho máte moc a uklízení je tedy na vedlejší koleji? Nemusíte se stydět, nejste jediná.  V dnešní hektické době má každý kromě svého zaměstnání ještě kupu dalších povinností, koníčků, zájmů. A neplatí to jen pro single, i rodiny s dětmi si právě díky této vytíženosti více než dříve váží svého volného času a chtějí ho trávit s rodinou aktivně ať už výlety nebo společným sledováním filmů, rozhodně ne úklidem. Ne nadarmo se říká, že život je jen jeden, chvíle prožitá už se nevrátí. A kdo by je tedy chtěl trávit úklidem?


Najměte si hospodyni

Zní to skoro prvorepublikově, „mám hospodyni“.  Ale vždy je na vás, jaké úkoly jí přidělíte. A je také rozdíl mezi hospodyní a uklízečkou. Ještě před tím, než budete vyhledávat pracovnici pro svůj domov, ujasněte si, co vše jí svěříte, resp. jaké úkoly potřebujete, aby plnila. Na jednorázové úkoly typu úklid bytu po rekonstrukci si najměte firmu, hospodyně by měla vykonávat běžné domácí práce a úklid.

Hospodyně vs. uklízečka

Hospodyně přitom není rozhodně totéž co uklízečka. Dobrá hospodyně umí nejen byt uklidit, vyprat a vyžehlit, ale dokáže vyřídit vzkazy, jednat s řemeslníky, nebo vyvenčit čtyřnohého miláčka rodiny. Případně i uvařit nebo doprovodit vaše děti na kroužky a zase je vyzvednout. Je to prostě další člen rodiny. A za to všechno dostává poměrně slušně zaplaceno. Platy se pochopitelně liší nejen podle místa (nejvíce se platí v Praze), ale i podle toho, kolika jazyky se dokáže domluvit. V Praze nejsou výjimkou nabídky, které hospodyním s plynnou angličtinou nabízejí k dispozici auto na nákupy, mobilní telefon a plat okolo třiceti tisíc korun.

Oproti tomu uklízečka pouze uklízí. Pozvete si ji jednou nebo dvakrát za 14 dní a zadáte pevný rozsah prací. Například že pokaždé převlékne postele, vypere a poskládá prádlo, umyje záchod, koupelnu, kuchyň včetně dlaždiček, vytře, utře prach atd. Jednou za dva měsíce vytře kuchyňské skříňky nebo botník. Přesně zadané povinnosti vás ušetří mnoha možných pozdějších nedorozumění. „Když chci něco navíc, např. vymýt lednici, vše paní řeknu nebo napíšu dopředu sms, aby počítala s časem navíc.“ „Paní uklízí čisticími prostředky, které mám doma, když něco dojde, připraví mi to na kuchyňskou linku a já to dokoupím.“ „Peníze jí pokaždé nechávám připravené v předsíni, když se paní zdrží a uklízí déle, doplatím jí to příště.“ Takové a další komentáře můžete najít na internetu. Skoro by to vypadalo, že všichni jsou s hospodyněmi nebo uklízečkami spokojené. Nemusí tomu tak být. Nebojte si od začátku vyjasnit, jak chcete, aby se uklízelo a co je pro vás důležité. Také si ohlídejte čas, který úklid zabere. Neměl by přesahovat čas, který byste tímto stejně důkladným úklidem strávili vy.


Kde hospodyni hledat

Jasná odpověď „na internetu“ v tomto případě platí jen částečně. V první řadě se ptejte známých a kamarádů. Osobní doporučení je vždy nejlepší, vždyť hledáte člověka, kterého necháte samotného u vás doma. Pokud vám nikdo známý nedoporučí nebo ověřené paní již nemají kapacitu, hledejte přes agenturu. Hospodyně ověřená agenturou vám kromě jistoty, že si pouštíte domů prověřeného člověk dá i jistotu v případě, že se něco rozbije. Je totiž přes agenturu i pojištěná. Počítejte ale s tím, že cena může být o trošku vyšší. Z honoráře pracovnice si totiž strhává svá procenta právě agentura, která vám ji doporučila. Za to ale máte dost výhod.