Nejlepší čas na stříhání a množení levandule je na jaře

Levandule

Levandule má ráda lehké, sušší, písčité zeminy na slunečných stanovištích. Poroste dobře v každé zahradní půdě, pokud nebude zamokřená a nebude na větrném stanovišti. Přivítá mírný obsah vápna v půdě a jako okrasná rostlina nemá zvláštní nároky na přihnojování. Keře dorůstají výšky mezi šedesáti až devadesáti centimetry, podobně rostou i do šířky. Dají se pěstovat nejen ve volné půdě, kde starší rostliny koření až do dvou metrů, ale také v květináčích.

Levandule ze semínek

Pokud s levandulí začínáte, je nejlepší koupit si na jaře hotovou rostlinku a tu zasadit na zahradě nebo do květináče. Ale velkou radost budete mít, pokud si ji sami vypěstujete ze semínek. Vysejte je do misek se zeminou, přikryjte fólií a umístěte na teplé místo v bytě. Nezapomeňte větrat a rosit.
Po třech až čtyřech týdnech vyklíčí a dorostou do výšky zhruba pěti centimetrů. Nastane čas přesadit je do malých květináčů a přemístit do skleníku či pařeniště, nebo nechat dál v bytě. Když rostlinky dorostou do výšky dvaceti centimetrů, přesaďte je do většího květináče nebo do venkovního záhonu. Přitom je seřízněte na polovinu, aby se začaly dobře větvit.
Levandule roste poměrně pomalu, ale už třetím, čtvrtým rokem se dočkáte velkých košatých rostlin. K tomu je však třeba také pravidelný jarní řez.

Kdy ostříhat

Poprvé se levandule stříhá brzy na podzim po odkvětu. To by však neměl být žádný radikální řez, protože rostlině by se nemusely do zimy zacelit hluboké rány a vlhkost a mráz by ji poškodily. Proto po odkvětu zastřihněte rostlinu jen mírně. Ostříhejte odkvetlé květy hned na začátku stonků a stonky zkraťte nad úrovní nových lístečků, které vyrašily během sezóny.

Na jaře si opět připravte nůžky a proveďte sestřih, který zabezpečí bohatost krásných fialových květů. Rány po řezu se v tomto období hojí mnohem lépe než na podzim a rostlina rychleji regeneruje. Obecně se levandule stříhá koncem března a začátkem dubna. Protože letos byla dlouhá zima, rostliny začínají rašit trochu opožděně, na střih je ten nejvhodnější čas v době, kdy pupeny jsou již jasně viditelné a otevřené.

Mladé rozvětvené keříky sestřihněte na výšku pěti až osmi centimetrů. U starších keřů odstraňte v první řadě všechny zmrzlé části a pak se pusťte do hlavního řezu. Větvičky zkraťte o třetinu, ale na každé by měly zůstat alespoň dva viditelné mladé pupeny. Nikdy levanduli nezastřihávejte do dřeva.

Využijte střih a vypěstujte si nové rostliny

Své levandulové pole můžete rozmnožit, když ustřihnete několik celých větviček. Z nich nastříhejte řízky o délce 8 až 10 cm. Ponořte je jedním koncem do kořenového stimulátoru a zasázejte do hloubky asi 5 cm do substrátu určeného k výsevu nebo množení. Umístěte buď v pařeništi, nebo doma přikryjte fólií a substrát udržujte vlhký. Během měsíce by si rostlina měla začít vytvářet kořínky a do podzimu bude již z jedné větévky další samostatná levandule, která příští rok po vysazení na záhon pokvete.

Levandule nepotřebuje mnoho péče

Na terase či balkóně umístěte nádobu s květinou na přímé slunce. I při vysazení do záhonu se řiďte pravidlem, že levandule potřebuje slunné a suché místo. Čím více slunce, tím více budou květy vonět.

Zalévejte spíše méně, levandule trpí nadměrnou zálivkou. To je však dobrá zpráva, protože se nemusíte bát, že vaše květina utrpí, když na pár dnů odjedete. Naopak, po návratu se budete radovat z provoněného letního posezení.