Vícegenerační bydlení: může celá rodina bydlet pod jednou střechou?

vícegenerační bydlení

Vícegenerační bydlení je v dnešní době považováno spíše za přežitek minulosti a života na vesnici. Poslední dobou se ale vrací do módy: v nevyzpytatelném prostředí velkoměsta je možnost mít sousedy, které známe a na které se můžeme spolehnout, často k nezaplacení.

Výhody vícegeneračního bydlení

Stále více se ukazuje, že mezigenerační bydlení je i v dnešní době praktickou alternativou. Sehnat si samostatné bydliště není tak jednoduché, nehledě o nákladech spojených s pořizováním nemovitosti. I ty můžeme snášet podstatně snáze, pokud je rozdělíme mezi větší počet lidí.

Další výhodou je možnost spolehnout se na svoje sousedy. Sdílíme bydliště s lidmi, které známe; není tak problém požádat dědečka a babičku o pohlídání dětí, my sami můžeme dohlédnout na svoje rodiče a vypomoci jim, kde to jde. V případě sourozeneckých rodin si dětí můžou hrát se svými bratranci a sestřenkami, což nám ulehčí obavy z toho, s kým se tam venku mohou skamarádit.

vícegenerační bydlení

Klíč od ponorky: více rodin, více bytů

Soužití ve vícegeneračním domově nám na první pohled může připadat jako dokonalý recept na ponorkovou nemoc, dá se ale snadno zvládnout, pokud se držíme několika jednoduchých zásad. Především je nezbytné mít ujasněná pravidla. Jednotlivé rodiny musí mít k dispozici vlastní prostory, ve kterých si můžou uspořádat domácnost podle svých představ – o generačním domku je vlastně lepší uvažovat jako o několika rozdílných bytech obývaných samostatnými rodinami, které jsou spolu náhodou spřízněné.

Jaký dům je vhodný pro mezigenerační bydlení?

Samozřejmě ne každá budova se pro toto zřízení domácnosti hodí. Nemusíme nezbytně hledat dům, který má v každém patře samostatný a plně fungující byt (i když se jedná o ideální případ), ale je potřeba zohlednit potřebu soukromí. Po provedení několika nezbytných úprav a dohod se můžeme spokojit třeba i s obyčejným rodinným domkem, kde je každé patro upraveno pro jednu rodinu.

jeseniky lipova banner

Kam položíme práh

Velmi důležitá je otázka vchodu: je naprosto nezbytné, aby všechny rodiny měly možnost přicházet i odcházet bez rušení ostatních obyvatel domu. Ideální je samozřejmě zřídit samostatné vchody, ale není to vždy reálné z hlediska řešení stavby nebo ceny provedení této úpravy; v takové situaci je potřeba zřídit sdílenou předsíň, od které jsou samotné byty odděleny zamykatelnými dveřmi. Pomáhá uvažovat o rozložení prostor pomocí prahů: práh domu odděluje obyvatele od cizinců, prahy bytů značí domovy jednotlivých rodin – a mezi nimi se nachází styčná zóna, kde se můžeme vesele vybavovat, aniž bychom někomu překáželi. Tedy pokud zrovna nejsou tři ráno.