Mravenci jsou postrachem každého domova. Jak se jich zbavit rychle a účinně?

Mravenci - postrach každého domova. Zbavte se jich rychle a účinně!

Mravencům se u vás začne líbit, protože zjistí, že za vaším oknem je teplo, ale i dostatek potravy. Jejich vynikající čich vždy objeví něco dobrého. Nejprve jim stačí pohodlný květináč, do kterého se mravenec nastěhuje velmi rád. Pak objeví drobky na kuchyňské lince a už nemají důvod váš dům opustit. Naopak, mohou dát vědět ostatním a pomalu se k vám nastěhovat s celou kolonií.

Mravenci jsou možná užiteční…ale venku

Mravenci patří k užitečným živočichům, podílí se na rozšiřování semen mnoha druhů rostlin, svými chodbičkami provzdušňují půdu a zlepšují její odvodnění, a také jsou zdrojem potravy mnoha druhů živočichů a sami se živí mnoha škůdci. I proto je dobré nejprve vyzkoušet veškeré domácí prostředky, než vezmeme na pomoc chemii. Do našich domovů se dostávají na jaře a v létě většinou lezením po fasádě, přes parapet a otevřené okno. První prevencí by tedy mělo být mít utěsněná okna. Ale kdo by to v pěkných jarních a letních měsících vydržel.

Prevencí je neustále myslet na dobrý úklid všeho, co mravencům chutná. To znamená nejen pečlivě po každém použití umýt kuchyňský pult a všechna prkénka, smést všechny drobky, ale také dobře uskladňovat potraviny. Cílem mravenců jsou pochutiny, ke kterým se snadno dostanou, to znamená především ty nezabalené nebo uložené jen v papírových sáčcích. Přendejte proto do skleněných nebo plastových dóz a lahví vše, co je může lákat, jako je cukr, mouka, med, sladké šťávy a sirupy.Zkuste do mravenčích cestiček nasypat pepř, kuchyňskou sůl nebo pálivou papriku. Podél dveří, oken a parapetů nasypte jedlou sodu, případně vytřete okolí octem. Je téměř jistota, že pokud budete tuto prevenci opakovat, mravenci do domu nevlezou. Vyzkoušená je i zubní pasta, kterou potřete rámy oken nebo jí přerušíte mravenčí cestičky. Pokud už vám nalezli do květináčů a neuškodí to květinám, pár dnů více zalévejte – mokro je vyžene.

Bylinky a koření jako anti-mravenčí opatření

Postavte si na okna bylinky. Mravenci nemají rádi majoránku, bazalku, mátu, eukalyptus a levanduli. Nepříjemná je jim také skořice a výrazně jim vadí hřebíček. Dobré je rozmístit hřebíček po kritických místech v bytě. Prý jednou přičichnou a více se nevrátí. Zatarasit mravenčí cestičky můžete také kávovou sedlinou či kůrou z citrusů. Pod okny nebo k fasádě, kudy mravenci do domu lezou, nasaďte cibuli, česnek nebo řebříček, také jejich aroma mravence odpuzuje.

Bylinky a koření můžete použít i proti jiným škůdcům, kteří s vámi chtějí sdílet domácnost. Mouční moli například špatně snášejí vůni bobkového listu. Když rozmístíte pár lístků ve skříňce nebo v regálech, kde mouku uchováváte, okamžitě se odstěhují.  Třeba v koupelnách se často vyskytují rybenky. Také tam pomůže levandule a citrusová kůra. Nebo je možné do koupelny na noc umístit na kus papíru nastrouhaný brambor. Ráno budou rybenky pod ním a lehce je vyhodíte. Bazalka je zase dobrá proti vosám, a když nastane jejich období, je dát květináč s touto voňavou bylinkou na stůl nejen třeba v kuchyni, ale i v dětském pokoji. Vosy se budou držet v uctivé vzdálenosti a děti budou klidně spát. A až nastane čas vinných mušek, připravíte si jednoduchou past. Hodně zralý kus ovoce umístíte do misky, přikryjete listem papíru a pevně ovážete. Do víčka uděláte několik malých dírek, například nůžkami na nehty. Mušky, přilákané vůní ovoce, vlezou dovnitř, ale cestu ven už nenajdou. Sbohem, hmyzí vetřelci!