Mobilheim místo chaty. Užijte si už tohle léto v přírodě! Je to tak jednoduché!

mobilheim

Mobilheimy jsou stále více oblíbenějším řešením rekreačních objektů i trvalého bydlení. Stojí mnohem méně, než běžný rodinný dům, jsou rychle postavené, a navíc poskytují to nejdůležitější – soukromí na vlastním pozemku.

První bydlení i sezónní chata

Móda mobilního bydlení začala ve 20. století v USA, a to jako levná alternativa běžného bydlení i kvůli cestování za prací. Nejprve to byly běžné karavany, v nichž bydlely na parkovištích u měst a obcí často celé rodiny. Časem nabídly firmy komfortnější varianty, a tak dnes si můžete vybrat z celé škály mobilheimů s kompletní kuchyní, obývákem, sociálním zařízením a dvěma, třemi či i více ložnicemi.

Nejčastěji se využívá jako první bydlení pro mladé rodiny, nebo jako rekreační bydlení v přírodě, ale i v malých obcích, na zahradách, kde chybí klasické venkovské stavení (nebo je v takovém stavu, že jeho oprava by byla nad síly majitele), ale i v různých kempech jako zázemí pro partu na rybách či jiných lovech v divočině.

V případě, že se rozhodnete pro celoroční bydlení v mobilheimu, je nutné vybírat zateplenou variantu. I s tím ale firmy, které tyto celoroční mobilheimy nabízejí, počítají. Dokonce se na ně zaměřují ve spolupráci s energetickými společnostmi tak, aby se z nich staly nízkoenergetické domy.

Mobilheim: přivezou vám ho na kolečkách

Mobilní domy jsou vyráběny podle technických norem pro obytná vozidla pro volný čas a jsou opatřeny ocelovým podvozkem s odnímatelnou ojí, v podstatě takovým závěsným zařízením, jaké mívá i osobní automobil. Právě proto spadají pod silniční zákon, a ne pod zákon stavební. Takže když je „zaparkujete“ na své zahradě, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Ocelový podvozek s přípojným zařízením však u domu nezůstane, to slouží jen pro převoz a zaparkování na zahradě. S domem tedy nelze jezdit jako s karavanem, ale slouží k trvalému umístění na pozemku. Avšak když koupíte zahrádku v jiné lokalitě, mobilheim pocestuje s vámi.

Mobilní domky je možné také sestavovat do různých kombinací a velikostí, které v provedení pro celoroční využití nahradí i klasické bydlení v rodinných domcích a chalupách.

Vybavení jako v běžném domě a bytě

Pro mobilheim je třeba připravit na pozemku zpevněné místo, kam se dům usadí, a zřídit si přípojku elektřiny, vody, a dále kanalizaci nebo jímku. Ostatní je již součástí výbavy. Běžné mobilheimy mají rozvedenou elektřinu, vodu, zásuvky pro připojení antény na TV, odsavač par v kuchyni i kompletní přípravu pro připojení topení.

Součástí dodávky bývá také základní vnitřní vybavení, jako je kuchyňská linka, spotřebiče a sanitární technika. Další vybavení je možné doobjednat. U domů, které budou obývány celoročně, se nabízí krbová kamna, plastová okna, tepelné čerpadlo i zateplení s fasádní omítkou.

Kolik vás to bude stát

Finanční rozpočet je velmi variabilní, a tak jako u jiných druhů bydlení záleží především na tom, zda si vyberete nejjednodušší variantu například právě jen pro letní dny, nebo se rozhodnete bydlet v mobilheimu nastálo. Nový mobilní dům může stát kolem 500 000 Kč, ale jeho cena může být také více než 1 milion korun. Na trhu je však také mnoho starších mobilheimů, kde jsou ceny podstatně nižší a začínají řádově na 100 000 Kč.

Kde můžete ušetřit a kde to nelze

Nízká cena neznamená vše. Mobilheimy mají své pro i proti. Ušetříte na nákladech, nebudete platit nájem ani daň z nemovitosti, platíte pouze spotřebované energie – vodu, elektřinu, případně plyn či odvoz odpadu.

Avšak je třeba zvážit, kde jej postavit. Protože mobilheim nemá pevné základy, není dobré jej stavět tam, kde se dají očekávat živelné pohromy, například v záplavové oblasti. Pak by levná varianta nemusela být tou nejlepší.